ساندویچ پانل عایق حرارتی

ساندویچ پانل عایق حرارتی آرمه فولاد آسیا


 پانل عایق حرارتی 

پانل عایق حرارتی یک نوع مصالح ساختمانی یا ساختاری متفاوت است که در واقع از سه لایه تشکیل می‌شود، لایه میانی آن عایق این پانل به شمار می‌آید. هسته ساندویچ پانل عایق حرارتی نقش تعیین کننده‌ای در میزان عایق حرارتی، دوام و استحکام پانل دارد. به این لایه قلب ساندویچ پانل نیز گفته می‌شود که از یک طرف، عایق حرارتی و از طرف دیگر، در صورت حریق ضامن امنیت ساختمان است. این هسته می‌تواند از جنس های مختلفی باشد که با توجه به نیاز ساختمان و شرایط آب و هوایی برای هر سازه انتخاب می‌شود. ویژگی هر یک لایه عایق حرارتی با دیگری متفاوت است و این ویژگی ها کاربرد پانل های عایق حرارتی را مشخص می‌کند.

مشخصات عایق حرارتی چیست؟
مشخصات عایق حرارتی چیست؟

 مشخصات عایق حرارتی چیست؟ 

به زبان ساده، عایق حرارتی یک لایه محافظ است که فضای داخلی و بیرونی ساختمان را با هدف افزایش مقاومت ساختمان در برار تبادل حرارتی، می‌پوشاند. استفاده از عایق حرارتی با کیفیت یکی از پارامترهای مهم در عایق بندی سازه است، این ویژگی در فصول سرد سال بیشتر از سایر فصول خودنمایی می‌کند. ضریب انتقال انرژی در پانل هایی با جنس های پشم سنگ، پلی استیرن و پلی یورتان در مقایسه با مصالح ساختمانی سنتی نظیر آجر و سیمان بسیار بالاست. 

 عایق حرارتی در ساختمان 

هر شخصی که قصد ساختمان سازی یا بازسازی خانه را داشته باشد، با عبارت پانل عایق حرارتی آشناست. زیرا این پارامتر به عنوان یکی از مصالح نسبتا جدید در صنعت ساخت و ساز نقش مهمی در حفظ انرژی و هزینه تمام شده ساختمان دارد. این شاخص زمانی اهمیت پیدا می‌کند که برای نگهداری مواد غذایی، دارو یا مواد اولیه نیاز به تثبیت دمای داخل ساختمان وجود دارد. ساختار پانل عایق حرارتی به شکلی است که تبادل انرژی چه از سقف و چه از دیوارها به حدقل ممکن برسد.
ساندویچ پانلِ عایق حرارتی نقش مهمی در توانایی ساختمان برای حفظ گرما و سرما در فصول مختلف سال دارد. هر چه عایق بهتر باشد، انرژی کمتری هدر می‌رود. مصالح ساختمانی سنتی از ویژگی عایق حرارتی بودن را ندارند و سازندگان برای ایجاد لایه عایقی در ساختمان بایستی از انواع ساندویچ پانل عایق حرارتی استفاده کنند. اینجاست که مسئله هسته عایق مطرح می‌شود و انتخاب بر اساس نیاز ساختمان و شرایط آب و هوایی منطقه پر رنگ تر می شود.

مطالب مرتبط:

اجرای ساندویچ پانل
اجرای ساندویچ پانل

شروع پروژه 

مشاوره رایگان طراحی، خرید و اجرای سازه های ساندویچ پانلی با تجربه و دانش شرکت آرمه فولاد آسیا 

پروژه‌های خود را اصولی اجرا کنید.

انتخاب از بین سه نوع عایق حرارتی 

در کل سه مدل لایه عایق در ساندویچ پانل ها وجود دارد. هر کدام از نظر میزان عایق و در نتیجه، عملکرد نهایی با دیگری فرق دارد، این سه مدل شامل لایه پلی اورتان یا همان پلی یورتان، پلی استایرن و پشن سنگ هستند.. در ادامه دقیق‌تر به هر یک اشاره می‌کنیم.

عایق حرارتی در ساختمان

ساندویچ پانل عایق حرارتی پشم سنگ

لایه عایق پشم سنگ از سنگ آتشفشانی بازالت ساخته می‌شود و عایق حرارتی خوبی را در ساندویچ پانل ایجاد می‌کند. متوسط ضریب انتقال حرارت در ساندویچ پانل پشم سنگ بالا تر از سایر مواد عایق حرارتی است. ویژگی اصلی عایق پشم سنگ یا معدنی خصوصیت نسور بودن و ضد حریق بودن آن است. این ماده معدنی ممکن است حساسیت پوستی و ریوی ایجاد کند که اینمورد تنها عیب ذکر شده برای ساندویچ پانل پشم سنگ است که بایستی در زمان کار با این ماده از دستکش و ماسک مخصوص استفاده شود. پشم سنگ یکی از بهترین مواد برای ایجاد عایق حرارتی در ساختمان است که می‌توانید در قالب ساندویچ پانل پشم سنگ در سازه بکار بگیرید.

ساندویچ پانل عایق حرارتی پلی پورتان

در مقام مقایسه مواد عایق حرارتی، پلی یورتان در درجه دوم قرار می‌گیرد، ساندویچ پانل پلی یورتان از فوم فشرده غیر قابل اشتعال ساخته می‌شود، فوم پلی یورتان در دو نوع دیر سوز و نسوز تولید می‌شود. ویژگی های بارز فوم پلی یورتان وزن بسیار سبک و مقاوم در برابر رطوبت است، این فوم مایعات را به خود جذب نمی‌کند. ساندویچ پانل پلی یورتان عملکرد عایقی بهتری نسبت به پلی استایرن دارد و در دمای ۷۰ تا ۸۰ درجه سانتیگراد کارایی دارد. 

ساندویچ پانل عایق حرارتی پلی استایرن

ساختار ساندویچ پانل پلی استایرن عایق حرارتی، از ترکیب هیدرو کربنی تشکیل شده است. فوم هیدروکربن درسه نوع تولید می‌شود، معمولی، مقاوم و انبساطی. از پلی استایرن انبساطی و مقاوم  در ساخت ساندویچ پانل استفاده می‌شود و پلی استایرن معمولی در ساخت ساندویچ پانل کاربردی ندارد. میزان عایق حرارتی ساندویچ پانل پلی استایرن به نسبت پلی یورتان و پشم سنگ کمتر است. 

ساندویچ پانل سقفی

محصولات آرمه فولاد آسیا

لسیت محصولات ساندویچ پانل آرمه فولاد

 کاربرد ساندویچ پانل عایق حرارتی 

امروزه ساندویچ پانل عایق حرارتی در بخش های مختلف صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. صنعت ساختمان بیشترین استفاده را از ساندویچ پانل دارد در این قسمت کاربرد های مختلف ساندویچ پانل اشار شده است:

  1. ساخت سردخانه برای نگهداری مواد غذایی یا دارویی
  2. پوشش دیوارهای آزمایشاه ها یا بیمارستان ها
  3. ساخت سالن های ورزشی
  4. ساخت و تجهیز کلین روم یا اتاق تمیز
  5. ساخت انواع سوله صنعتی
انواع ورق‌ های ساندویچ پانل
انواع ورق‌ های ساندویچ پانل

شروع پروژه 

بهترین برندها را با مناسب ترین قیمت از شرکت آرمه فولاد آسیا بخواهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *