ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری


ساندویچ پانل دیواری چیست؟

ساندویچ پانل (گاهی اوقات به‌عنوان پانل‌های کامپوزیتی یا پانل‌های عایق ساختاری (SIP) شناخته می‌شوند) از دولایه از یک ماده سخت که به دو طرف یک هسته سبک‌وزن متصل شده‌اند، تشکیل‌شده‌اند. سه جزء باهم به‌عنوان یک ترکیب عمل می‌کنند.
هسته سبک‌وزن، دو وجه را در موقعیت صحیح نگه می‌دارد، در برابر نیروهای برشی مقاومت می‌کند و عایق سازی می‌کند، درحالی‌که این دو وجه، دوام، مقاومت در برابر آب‌وهوا و ضربه را فراهم می‌کنند و در برابر نیروهای کششی و فشاری درون صفحه مقاومت می‌کنند. سیستم‌های ساندویچ پانل شامل خود پانل‌ها، اتصالات بین آن‌ها، تثبیت‌ها (اغلب پنهان) و یک سیستم پشتیبانی می‌شوند.
ساندویچ پانل های دیواری به عنوان یکی از انواع ساندویچ پانل‌ها، برای پوشش دیواره های بیرونی سازه ها، پارتیشن بندی و پوشش سقف فضاهای داخلی مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به تنوع تولید در طرح، رنگ و عملکرد، و همچنین قابلیت نصب به صورت عمودی، افقی یا زاویه دار، ساندویچ پانلهای دیواری متناسب با نیازهای معماری و فنی انواع سازه ها قابل استفاده می باشد.

هدف از ساخت ساندویچ پانل دیواری چیست؟

در مورد مواد مهندسی مدرن موجود در مواد هوانوردی، جدای از خواص استحکام، وزن کم عنصر نهایی یک جنبه حیاتی است. چنین خصوصیاتی مستقیماً با افزایش خواص عملیاتی یک ساختار معین مرتبط است. رایج‌ترین هدف از ساخت سازه‌های ساندویچی به دست آوردن بیشترین سختی در حداقل چگالی کل (متوسط) است. تمامی پارامترهای ذکرشده می‌توانند مقادیر رضایت بخشی را به‌شرط رعایت شرایط زیر داشته باشند: سازه‌های تولیدشده با کمیت (چگالی) عیب‌ها و میزان کمتر رزین در ماده متمایز می‌شوند.

کاربرد ساندویچ پانل دیواری

بهبود این شرایط تولید، هدف علمی توسعه روش‌های ساخت مؤثرتر و پیشرفته‌تر است. تداوم ساختار ساندویچی به‌ویژه در هوانوردی بسیار مهم است، مقادیر پارامترهای متمایز یک ماده مهندسی بر احتمال استفاده بعدی آن تأثیر می‌گذارد. دانش مناسب از ویژگی‌های مواد، امکان تولید عنصری از خواص مطلوب را با استفاده از منابع مشخص، در ارتباط با فناوری کاربردی و هدف استفاده در یک محیط کاری خاص فراهم می‌کند. ویژگی‌های اساسی یک ماده ساختاری، خواص فیزیکی و مکانیکی آن است. آگاهی از این ویژگی‌ها امکان تخمین واکنش ماده به بارهای مکانیکی را می‌دهد که در طول استفاده بعدی آن در یک محیط خاص رخ می‌دهد. علاوه بر این، دوام مناسب استفاده تضمین می‌شود سازه های ساندویچی مصالح سبکی هستند که نسبت به وزن، سختی قابل‌توجهی و نسبت مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند.

مفهوم اصلی ساندویچ پانل این است که سطوح خارجی بارهای ناشی از خمش (بار خمشی و فشرده‌سازی) را منتقل می‌کنند، درحالی‌که هسته بار ناشی از برش را منتقل می‌کند. بر این اساس، حالت کار پانل ساندویچ که به‌صورت مایکروسکوپی توصیف‌شده است را می‌توان به‌درستی باکارهای انجام‌شده توسط I-beam مقایسه کرد. اثرات تحقیقات ابتکاری انجام‌شده بر روی سازه‌های کامپوزیت ساندویچی را می‌توان با توسعه مواد مورداستفاده در هوانوردی نشان داد. در ابتدا از پرکننده‌هایی به شکل بالسا استفاده می‌شد (هواپیمای نظامی “de Havilland Mosquito”). بعد، فوم استات سلولز و بعداً پرکننده‌های لانه‌زنبوری استفاده‌شده. آن‌ها به دلیل خاصیت غیر مغناطیسی برای اهداف نظامی استفاده می‌شوند پوسته‌ها معمولاً از مواد استانداردی ساخته می‌شوند که برای ورقه‌های ساختاری بر اساس رزین‌های ترموست و تقویت‌کننده‌های شیشه یا کربن استفاده می‌شوند. همچنین می‌توان پوسته‌ها را از صفحات نازک ساخته‌شده از مواد ترموپلاستیک با مقاومت بالا در برابر ضربه است.

 کیفیت ساندویچ پانل دیواری چه اهمیتی دارد؟

ساندویچ پانل دیواری یک پیشرفت بزرگ در زمینه مصالح ساختمانی است و موجب کاهش مصرف انرژی می شود و عایق صدا و گرما است. همه این ویژگی ها وقتی مفید و مهم است که عمر این پانل ها طولانی باشد. درصورتی‌که این پانل ها بعد از یک سال پوسیده شوند و آب در آن نفوذ کند، اصلاً ارزشی ندارد و کسی از آن ها استفاده نخواهد کرد.
ساندویچ پانل دیواری اگر از مواد اولیه باکیفیت ساخته نشود ممکن است بعد از مدتی پوسیده شود یا دچار خوردگی شود؛ پس باید در هنگام خرید به کیفیت این پنل توجه کرد. ساندویچ پنل دیواری باید در مقابل شرایط فیزیکی و شیمیایی مقاوم باشند و دوام بیاورند. بعد از تولید این محصولات، تحت آزمایش های متفاوتی قرار می گیرند و کیفیت آن ها بررسی می شود. تست فشار ازجمله آزمایش هایی است که بعد از تولید بر روی ساندویچ پانل ها انجام می گیرد تا کیفیت آن ها مشخص و طول عمر آن ها نیز معین شود. ساندویچ پانل آرمه فولاد آسیا یک محصول ایرانی که از لحاظ کیفیت توانسته استانداردهای مورد نیاز را کسب نماید.

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری معایبی نیز دارد!

اگر از ساندویچ پانل دیواری بی کیفیت استفاده شود، ممکن است بعد از مدتی ممکن است مشکلاتی ازجمله پوسیدگی، مشکلات استحکام، عایق حرارت و انتقال حرارت و رطوبت به وجود آید.
 
 • پوسیدگی ساندویچ پانل 

یکی از خاصیت ها و ویژگی های مهم ساندویچ پانل دیواری، نفوذناپذیری است. همان طور که گفته شد در این پنل از دولایه ورق استفاده‌شده است که نفوذناپذیرند و با توجه به هم پوشانی در هنگام نصب، این خاصیت پابرجا می ماند.
اگر این ورق ها ازنظر ضخامت و کیفیت دچار مشکل باشند، بعد از مدتی که در معرض رطوبت و سرد و گرم شدن هوا قرار بگیرند پوسیده می شوند و آب در آن ها نفوذ می کند. بانفوذ آب در سقف، در هسته آن قارچ و حشرات رشد می کنند و بهره‌برداری از سازه با مشکل روبه رو می شود. اگر در حین انتقال، پانل ها ضربه بخورند نیز با مشکل بالا روبه رو می شود. همچنین اگر در هنگام نصب، هم پوشانی ها با دقت انجام نشود نیز این مشکلات به وجود خواهند آمد.
 
 •  استحکام ساندویچ پانل

باید در هنگام انتخاب ساندویچ پانل های دیواری به کیفیت و ضخامت آن ها با توجه به شرایط جوی و آب و هوا توجه کرد. اگر انتخاب اشتباهی داشته باشید یا به شرایط جوی توجهی نکنید ممکن است بعد از مدتی استحکام خود را از دست بدهند و نمی توانند در برابر زلزله، طوفان یا بارندگی شدید مقاوم باشند.
 
 • عایق حرارت

هسته میانی نقش اصلی را برای عایق حرارتی بودن را بازی می‌کند. درنتیجه کیفیت این قسمت میزان کارآمدی عایق حرارتی را تعیین می¬کند. در هنگام خرید به استانداردها و نتایج آزمایش کیفی محصولات دقت کنید.
 
 • انتقال حرارت و رطوبت

مقاومت در برابر خروج یا ورود حرارت نیز توسط هسته میانی انجام می گیرد. این موارد نشان می دهد که مکانی که از آن خرید می کنیم تأثیر زیادی دارد و بسیار مهم است. به همین دلیل سعی کنید از مکان هایی خرید انجام دهید که معتبر هستند و سابقه خوبی از خود به‌جا گذاشته اند. اگر به هر دلیلی نتوانید ساندویچ پانل باکیفیت خریداری کنید، نه‌تنها از مزایای آن استفاده نکرده اید بلکه باعث مشکلات جبران‌ناپذیر و پرهزینه می شود. فرض کنید برای سقف یک مرغداری از ساندویچ پنل دیواری استفاده کرده اید. اگر مشکل نفوذ حرارت و آب در آن به وجود بیاید، ممکن است مرغ ها با مشکلاتی در رشد خود و مواجه شوند. شبی که شما در آنجا حضور ندارید باردگی شدیدی اتفاق می افتد و ممکن است تعداد زیادی از مرغ ها کشته‌شده و از بین برود. برای حل این مشکل باید کل سقف را تخریب کنید و از نو اجرا کنید. درنتیجه هزینه های زیادی ازجمله هزینه ساندویچ پنل دیواری، تخریب آن، اجرای سقف جدید و خسارت هایی به فعالیت اصلی در آن سازه متحمل شده اید.

تاریخچه و توسعه ساندویچ پانل

سیستم‌های روکش کامپوزیت برای مدت قابل‌توجهی مورداستفاده قرارگرفته‌اند، به‌ویژه برای ساخت وسایل نقلیه مانند قطار و هواپیما، اما توسعه ساندویچ پانل‌های پیشرفته برای روکش‌کاری ساختمان‌ها برای اولین بار در دهه ۱۹۳۰ آغاز شد، زمانی که سازمان‌ها در مورد آن‌ها تحقیق کردند. آزمایشگاه محصولات جنگلی و معمارانی ازجمله فرانک لوید رایت از آن استفاده می‌کنند. آن‌ها پس از جنگ جهانی دوم به‌طور فزاینده‌ای محبوب شدند.

ساندویچ پانل‌های مدرن

ساندویچ پانل‌های مدرن را می‌توان در طیف تقریباً نامحدودی از پیکربندی‌ها، مسطح، خم، منحنی و به هم متصل کرد و بسته به الزامات عملکرد، در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها، پوشش‌ها، ضخامت‌ها، جزئیات لبه‌ها و نمایه‌ها موجود است.
آن‌ها عموماً در خارج از سایت ساخته می‌شوند و مخصوصاً در مواردی که به روکشی با کارایی بالا نیاز است، با استحکام ساختاری خوب، سطح عایق بالا و وزن کم، مفید هستند. ساندویچ پانل‌ها به‌طور گسترده به‌عنوان روکش خارجی برای ساختمان‌های یک طبقه و چندطبقه استفاده می‌شوند، جایی که برای ایجاد مقاومت در برابر آب‌وهوا و مقاومت در برابر بارگذاری باد، بارهای دسترسی، وزن خود و غیره موردنیاز هستند. بااین‌حال، از آن‌ها برای ایجاد پاکت‌های داخلی عایق، پانل‌های سقف، پارتیشن‌ها (مثلاً در سردخانه‌ها) و دیوارهای محفظه مقاوم در برابر آتش استفاده می‌شود.

ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل محصولی است که برای پوشش دیوارها و سقف ساختمان‌ها استفاده می‌شود. هر پانل شامل هسته‌ای از مواد عایق حرارتی است که از دو طرف با ورق فلزی پوشانده شده است. ساندویچ پانل‌ها مصالح ساختاری نیستند بلکه مواد پرده‌ای هستند. نیروهای سازه‌ای توسط اسکلت فولادی یا قاب حامل دیگری که پانل‌های ساندویچ به آن وصل شده‌اند حمل می‌شوند.
انواع ساندویچ پانل به‌طورکلی بر اساس مواد عایق حرارتی مورداستفاده به‌عنوان هسته گروه‌بندی می‌شوند. ساندویچ پانل با هسته‌های EPS (پلی استایرن منبسط‌شده)، پشم معدنی و پلی اورتان (PIR یا پلی ایزوسیانورات) همگی به‌راحتی در دسترس هستند.
این مواد عمدتاً ازنظر عملکرد عایق حرارتی، عملکرد عایق صدا، واکنش در برابر آتش و وزن متفاوت هستند.

اجرای ساندویچ پانل
اجرای ساندویچ پانل

شروع پروژه 

تجربه تخصصی آرمه فولاد آسیا را در اجرای پروژه‌های خود بکار بگیرید. 

چرا از ساندویچ پانل ها استفاده می‌کنید؟

ساندویچ پانل‌ها به دلیل تعدادی از مزایا، عمدتاً مربوط به هزینه، به‌طور گسترده مورد تحسین قرار می‌گیرند. مقایسه بین فناوری پارتیشن قاب یا گل‌میخ (قاب‌هایی که با پانل‌های ساندویچ اندود شده‌اند) و فناوری‌های ساختمانی سنتی مبتنی بر دیوارهای بنایی مزایای ساندویچ پانل‌ها را در سه زمینه کلیدی نشان می‌دهد:

 • هزینه‌های مستقیم

ساخت یک ساختمان در هر یک از این فناوری‌ها به سطوح مخارج سرمایه‌ای مشابهی نیاز دارد.
مقایسه در این زمینه شامل هزینه‌های مصالح ساختمانی، نیروی کار و حمل‌ونقل است.

 • زمان ساخت

یک ساختمان بر اساس فرآیند سنگ‌تراشی سنتی ممکن است ۶ تا ۷ ماه طول بکشد.
یک ساختمان با همان حجم با استفاده از پارتیشن‌های گل‌میخ فقط ۱ ماه طول می‌کشد تا تکمیل شود.
زمان ساخت‌وساز برای تجارت بسیار مهم است. هر چه زودتر یک ساختمان یا انبار تولیدی برای استفاده راه‌اندازی شود، زودتر می‌توان بازگشت سرمایه را به دست آورد.
ساختمان‌های پارتیشن گل‌میخ به‌جای «ساخت» مونتاژ می‌شوند. قطعات ساختاری تمام‌شده و اجزای روکش در محل می‌رسند و سپس مانند خانه‌ای از آجرهای اسباب‌بازی مونتاژ می‌شوند. مزیت دیگر این است که نیازی نیست منتظر بمانید تا پوسته ساختمان رطوبت اضافی را از دست بدهد.

ویژگی­ های ساندویچ پانل دیواری چیست؟

رنگ ها و تنوع های زیاد ساندویچ پانل دیواری

تنوع زیاد در رنگ ها و طرح ها می تواند دلیلی باشد که افراد به این پانل جذب شوند. بسیاری از طراحان مشکل بزرگی برای انتخاب مصالح دارند تا با طرح آن ها تناسب داشته باشد. این پانل ها مشکلات را برای این دسته از افراد از بین برده است.

حمل‌ونقل آسان و سریع

وزن کم باعث می شود که بتوان ساندویچ پانل دیواری را به‌راحتی جابه جا کرد و این‌یکی از نکات مهم است تا هزینه های حمل‌ونقل کاهش یابد. جابه جایی در خود کارگاه هم مهم است به صورتی که می توان به‌راحتی در سطح کارگاه جابه جا کرد.

ماندگاری و استحکام و درنتیجه عمر طولانی نسبت به مصالح مشابه

پیمانکاران و کارفرمایان به‌دقت ازنظر اقتصادی همه ابعاد کار را بررسی می کنند تا به‌صرفه‌ترین راه را پیدا کنند. عمر کوتاه باعث می شود که صرفه اقتصادی نداشته باشد. ساندویچ پنل دیواری عمر طولانی دارد و درگذر زمان کیفیت آن نیز کاهش پیدا نمی کند، زیرا استحکام خوبی دارند.

سازگاری با زمین‌لرزه

بسیاری از مصالح ساختمانی در هنگام زلزله تخریب می شوند و می توانند جان افراد را نیز به خطر بیندازد. این در حالی است که ساندویچ پانل دیواری وزن کمی دارد و درصورتی‌که درست اجرا شود در زمان زلزله خراب نمی شود و آسیبی به افراد نمی‌زند.

سازگاری با محیط‌زیست و عدم آسیب با آن

محیط‌زیست با مرور زمان بسیار آسیب های فراوانی دیده و بازگشت به شرایط عادی سالیان درازی زمان می برد. نمی توانیم شرایط را درست کنیم ولی می توانیم مانع بدتر شدن آن شویم. پس بهتر است از مصالحی استفاده کنیم که به محیط‌زیست آسیبی وارد نکند. ساندویچ پانل دیواری از دسته مصالحی است که با محیط‌زیست سازگاری دارد. به همین دلیل است که حامیان محیط‌زیست نیز با گسترش استفاده از این مصالح موافق‌اند و از آن حمایت می کنند.

 

می‌توان برای تمیزکاری، ساندویچ پانل دیواری را شست

یکی از مشکلاتی که در همه سازه‌ها وجود دارد، مشکل تمیزکاری است. تمیز کردن ساختمان ها و کارگاه ها به‌طور دوره ای انجام می شود و معمولاً سالی یک‌بار اتفاق می افتد. اگر مصالح ضد آب باشد، شست‌وشو با آب بسیار راحت و کم زحمت است. ساندویچ پانل دیواری نیز جزو مصالحی است که قابل‌شست‌وشو است.

عایق گرما و سرما، مانع هدر رفتن گرما می شود

هر جسم و ماده ای گرما و سرما را منتقل می کنند. درگذشته افراد از شیشه های تک جداره استفاده می کردند ولی با پیشرفت علم، شیشه های دوجداره تولید شدند که گرما را از خود عبور نمی دادند یا این انتقال بسیار کم و ناچیز بود. امروزه نیز بجای پانل های قدیمی از ساندویچ پانل دیواری استفاده می شود.

عایق بسیار قوی رطوبت

عایق بودن ساندویچ پانل دکوراتیو در برابر رطوبت باعث می شود که از این پنل در همه‌جا بتوان استفاده کرد. این پانل در سقف، دیوار و حتی در محیط های خیس و نمناک نیز استفاده می شود. محیط‌های نمناک و خیس محل مناسب برای رشد حشرات و قارچ است ولی ساندویچ پانل دیواری مانع رشد آن ها می‌شود.

عایق بسیار قوی صوت

در محیط هایی که سروصدا بسیار زیاد است مانند کارگاه های صنعتی و یا در ساختمان‌های پرتراکم و شلوغ، مشکل آلودگی صوتی یک معضل بزرگ است. برای حل این مشکلات می توان از ساندویچ پانل دیواری کرد تا صدا را از خود عبور ندهد و مانع ایجاد مشکل برای دیگر افراد شود.

مقاومت خوبی در برابر خوردگی و پوسیدگی

اگر پانل به‌مرورزمان دچار مشکلاتی از قبیل خوردگی و پوسیدگی شود، موردتوجه افراد قرار نمی گیرد. این مشکل باعث می شود صرفه اقتصادی نداشته باشد و بعد از مدتی کسی خواهان استفاده از آن نباشد. این در حالی است که ساندویچ پنل دیواری در مقابل خوردگی و پوسیدگی مقاومت خوبی دارند و می توان از آن ها به مدت طولانی استفاده کرد. این خاصیت باعث می‌شود که در محیط‌های خاص نیز از این مصالح استفاده شود.

بازگشت سرمایه با استفاده از صرفه‌جویی در انرژی

استفاده از ساندویچ پانل دیواری باعث می شود هزینه های مصرفی برای انرژی کاهش یابد. با هدر رفتن کمتر گرما، هزینه های گاز و برق کمتر می شود. باگذشت چندین سال، این مبالغ باهم جمع شده و به‌اندازه‌ای می رسد که اختلاف قیمت این پانل با پانل های دیگر را جبران می کند. درواقع نه‌تنها هزینه بیشتری پرداخت نمی کنید بلکه هزینه کمتری صرف می‌کنید.

عایق انرژی

امروزه انرژی در دنیا یک مورد تعیین‌کننده است و کشوری که انرژی خود را بتواند تأمین کند یا انرژی را صادر کند موفق است. یکی از راه های تأمین انرژی، کاهش مصرف آن است. در ابعاد بزرگ و وسیع، زمانی که انرژی کمتر مصرف می شود، نیاز کشور نیز به انرژی کاهش می یابد. این بدین معنی است که همه مردم باید انرژی کمتری مصرف کنند و یا بهینه از انرژی استفاده کنند. بهینه استفاده کردن یعنی اجازه ندهند انرژی هدر برود؛ مثلاً با استفاده از ساندویچ پانل دیواری می توانند مانع هدر رفتن انرژی شوند و مانع هدر رفتن انرژی شوند.

استفاده از تکنولوژی های روز در ساخت ساندویچ پانل دیواری

هرروزه تکنولوژی با سرعت زیادی درحال‌توسعه است. همه باید سعی کنند تولیدات خود را بر اساس تکنولوژی روز اجرا کنند. ساندویچ پانل دیواری نیز یکی از تولیداتی است که بر پایه تکنولوژی روز است.

ساندویچ پانل دیواری را بیشتر بشناسیم

ساندویچ پانل دیواری یک نوع مصالح ساختمانی است که در سال های اخیر موردتوجه مهندسین و پیمانکاران قرارگرفته است. این پنل دارای یک هسته ضخیم و عایق است که در دو طرف خود دولایه ورق نازک ولی مقاوم دارد.

ساندویچ پانل سقفی

محصولات آرمه فولاد آسیا

مشاهده لسیت محصولات ایران ساندویچ پانل

جنس های مختلف ساندویچ پانل دیواری

هسته و ورق های اطراف آن در ساندویچ پانل دیواری دارای جنس ها و ضخامت‌های متفاوتی است.

جنس های هسته های ساندویچ پانل دیواری

پلی اورتان:

هسته پلی اورتان در مقابل رطوبت مقاوم است و از نکات مثبت آن می توان به وزن کم و عایق حرارت و صوت بودن آن اشاره کرد.

پلی استایرن:

پلی استایرن درواقع همان یونولیت است؛ پس از پلی اورتان سبک تر است ولی بشدت قابل‌احتراق است و این از نکات منفی این محصول است.

XPS:

XPS یا فوم سبز دارای دوام و عمر زیاد هستند. درواقع این نمونه، نمونه ارتقا یافته پلی اورتان است.

پشم سنگ:

پشم سنگ غیرقابل‌احتراق است و این‌یکی از دلایل اصلی استفاده پیمانکاران از این محصول است.

آلوزینک و ورق گالوانیزه را مقایسه کنیم

آلوزینک بسیار شبیه به گالوانیزه است و شباهت های زیادی بین این دو وجود دارد. آلوزینک و گالوانیزه هر دو از بر پایه فولاد هستند؛ که باعث می شود در مقابل زنگ‌زدگی بسیار مقاوم باشند و اکسید نشوند و زنگ نزنند. به همین منظور می توان از ساندویچ پنل دیواری از جنس آلوزینک یا گالوانیزه در مکان هایی مانند سردخانه و حمام استفاده کرد. این دو مصالح قابلیت این را دارند که در آب‌وهوای مختلف بر روی سقف کار شوند. برای مثال می توان از این محصولات بر روی سقف در مناطق مرطوب و مکان هایی که بارندگی زیاد است یا بع عنوان ساندویچ پانل سردخانه ای استفاده کرد. تفاوت اصلی این دو پوشش روی سطح است. در ورق گالوانیزه از عنصر خالص آهن یا آلیاژ آهن و روی استفاده می شود؛ این در حالی است که ورق آلوزینک توسط آلومینیوم و روی پوشش داده‌شده است.

ساندویچ پانل دیواری چه ویژگی های برجسته ای دارند؟

ویژگی های منحصربه‌فرد این نوع مصالح ساختمانی، باعث شده مورداستفاده زیاد قرار بگیرد و همه سازنده ها به این سمت حرکت کنند که استفاده از ساندویچ پانل دیواری را به‌عنوان راهی مطمئن و کارآمد در ذهن خود داشته باشند. در ادامه به توضیح و تفسیر تعدادی از این ویژگی ها می پردازیم.

 • ساندویچ پانل صدا را عبور نمی‌­دهد:

با توجه به رشد سریع جمعیت و افزایش ماشین­ها در سطح جامعه آلودگی صورتی به‌سرعت در حال افزایش است. ازاین‌رو افراد برای آرامش خود و خانواده خود تلاش می­کنند از مصالحی بهره ببرند که عایق صدا بهتری باشند. حتماً به یاد دارید چندین سال پیش استفاده از شیشه­های دوجداره بسیار کم بود ولی امروزه کمتر ساختمانی را می­بینید که از شیشه تک جداره یا معمولی استفاده کند. مطمئناً مصالح سازه­ای مانند مصالح مورداستفاده در ساخت سقف و یا دیوارچینی نیز به این سمت حرکت می­کنند.

 • ساندویچ پانل  انرژی و حرارت را هدر نمی‌دهد

ساندویچ پانل دیواری در برابر حرارت عایق است. با توجه به گرانی انرژی و رشد صعودی قیمت های انرژی در ایران و دنیا، سازنده ها و پیمانکاران باید به سمتی حرکت کنند که هرچه بیشتر سازه هایی که می سازند در برابر اتلاف انرژی مقاوم باشند. حتی اگر مجبور به‌صرف هزینه بیشتر شوید بعد از چند ماه هزینه به جیبتان بازمی گردد. کاهش قابل‌ملاحظه‌ای در هزینه های انرژی متوجه می شوید و این‌گونه این مصالح بسیار به صرفه هستند.

 • صرف زمان کمتر

 کاهش زمان نصب از دو جهت می تواند مفید و کاربردی باشد. اولاً اگر سازه یا ساختمان در زمان کمتری ساخته شوند، هزینه کمتری صرف می شود. هزینه هایی در کارگاه وجود دارد که تا تحویل پروژه ادامه دارد. برای مثال دستمزد نگهبان یا هزینه های روزمره افراد شاغل در کارگاه از این دسته هستند، پس باید از مصالحی استفاده کرد که زمان نصب و راه اندازی کمتری داشته باشند.
دوما درصورتی‌که کار ساخت سریع تر به اتمام برسد، پروژه سریع تر سودآوری خواهد کرد. برای مثال قصد فروش ساختمان را دارید، وقتی سریع‌تر پروژه به اتمام برسد می توانید پروژه بعدی خود را شروع کنید و کارتان را پیش ببرید.

 • بهینه سازی وزن سازه

زمانی که از ساندویچ پانل دیواری یا دیوار استفاده می کنید، وزن وارد برسازه کاهش می یابد. این کاهش وزن باعث می شود بر دیگر اجزا سازه ای نیز تأثیر می گذارد. برای مثال وقتی سقف سبک تر شود، وزن کم تری به ستون ها وارد می شود و همین طور وزن کمتری به فونداسیون انتقال پیدا می کند. درنتیجه ستون و فونداسیون، سبک¬تر طراحی می شوند و هزینه کمتری بابت ساخت آن ها مصرف می شود.

این مسئله در مورد دیوارهای سازه هم صادق است. زمانی که دیوارها سبک تر اجرا شوند، تیرها بار کم تری تحمل می کنند و در ادامه نیز ستون ها و فونداسیون نیز به ظرفیت باربری کم تری نیاز دارند. به این گونه طراحی این قسمت های سازه به میلگرد، بتن و یا فولاد کمتری نیاز دارند.

 • کارگر کمتر

نیروی کار بیشتر رابطه مستقیمی با هزینه­ های پروژه دارد؛ یعنی هرچه نیروی کار کمتری استفاده کنیم، هزینه­ های پروژه کاهش می ­یابد. درنتیجه در سطح کارگاه باید تلاش کنید تا حد ممکن از مصالحی استفاده کنیم که به نیروی کار کمتری برای نصب و راه ­اندازی نیاز دارند.

 • حمل‌ونقل راحت

 هزینه­ های حمل‌ونقل و جابه­ جایی، جزو هزینه­ ایی هستند که به چشم نمی ­آید ولی درمجموع مقدار قابل‌توجهی می­شود. با توجه به افزایش هزینه­ های سوخت و لوازم وسایل نقلیه، هزینه حمل‌ونقل نیز افزایش پیدا می‌کند. بهتر است همیشه از مصالحی استفاده کنید که حمل‌ونقل کم‌هزینه‌تری داشته باشند.

ازلحاظ دیگر به دلیل سبک بودن این مصالح ساختمانی، جابه ­جایی و انتقال آن در سطح پروژه بسیار راحت و سریع انجام می­گیرد؛ مثلاً کافی است انتقال ساندویچ پنل دیواری را با انتقال شن، سیمان و سفال برای یک دیوارچینی به سبک قدیمی مقایسه کنید. متوجه می ­شوید جابه­ جایی راحت مصالح در پروژه می ­تواند به مقدار زیادی در زمان و هزینه ­ها صرفه‌جویی کند و اگر این جابه­ جایی زمان­بر باشد، قطعاً پروژه با اتلاف هزینه و زمان مواجه می­شود.

 • تناسب با انواع آب‌وهوا

 با استفاده از ساندویچ پانل دیواری لازم نیست در هر مکان با آب‌وهوای متفاوت از مصالح مختلف استفاده کنیم. به دلیل استفاده از گالوانیزه یا آلوزینک در ساندویچ پانل دیواری، این نوع مصالح در مقابل همه نوع آب‌وهوا حتی آب‌وهوای مرطوب و شرجی مقاوم است. به‌هیچ‌عنوان دچار زنگ‌زدگی و یا خوردگی نمی شوند.
ساندویچ پانل دیواری موقع نصب بر روی سقف کنار یکدیگر قرار می گیرند و باهم هم پوشانی دارند. در لبه های خارجی نیز از فلاشینگ استفاده می شود. پس آب به‌هیچ‌عنوان داخل سازه نفوذ نمی کند و خیال افراد از چنین مشکلاتی راحت می شود.

 • استفاده مجدد از ساندویچ پانل

 ممکن است پس از چند ماه یا چند سال قصد تخریب سازه یا بازسازی داشته باشید. شاید ممکن است قصد تغییر سیستم و مصالح سقف داشته باشید و قصد دارید ساندویچ پانل های دیواری را دور بیندازید. نه! راه بهتری هست. شما می توانید از این ساندویچ پانل دیواری در ساختمان های دیگر استفاده کنید. درصورتی‌که پروژه  ای برای استفاده از این مصالح ندارید می توانید آن ها را در مکانی، انبار کنید تا در آینده بتوانید برای سازه ای استفاده کنید. دقت کنید که برداشتن این مصالح از روی سقف و حمل‌ونقل این مصالح را به‌دقت انجام دهید تا این پانل ها آسیب خاصی نبینند.

 • بازگشت به چرخه ساندویچ پانل

یکی از مواردی امروزه بسیار مهم شده است، آسیب نزدن به محیط‌زیست است. بسیاری از مصالح هرروزه تولید و استفاده می ­شوند ولی بعد از تخریب سازه دیگر قابل‌استفاده نیست و به محیط‌زیست آسیب وارد می ­کند؛ مثلاً سختمانی را تصور کنید که بعد از پنجاه یا شصت سال تخریب می­ شود. میلگردها یا تیرآهن‌ها دوباره بازیافت می­شود و مورداستفاده قرار می­گیرند ولی گچ­ های استفاده‌شده در ساختمان قابل بازیافت نیست و باید دفن شود یا به نحوی آن را از بین برد. همان­طور که گفته شد ساندویچ پانل دیواری از ورق گالوانیزه و هسته تشکیل‌شده است و تقریباً هر دو به مقدار زیادی قابل بازیافت هستند.

 • مانع رشد حشرات

مشکلی که افراد در سازه ­ها با آن روبه ­رو می ­شوند، مشکل رشد حشرات است. برای مثال ساختمان­ های شیروانی دچار این مشکل می ­شوند و حشرات در زیر سقف رشد می کنند و از بین بردن آن­ها به‌شدت سخت و هزینه­ بر است. این مشکل در آب­ وهوای مرطوب یا محیط­ های نزدیک به جنگل حادتر می ­شود. اگر از ساندویچ پانل دیواری استفاده کنید، این مشکل حل می­شود و می ­توانید با خیال راحت از آن سازه بهره ­برداری کنید.

 • رنگ های متنوع ساندویچ پانل ها

بسیاری از مصالح ساختمانی، تک‌رنگ هستند و تنوعی در آن ها وجود ندارد که دست طراحان معماری و نما را به‌شدت بسته است. این در حالی است که اگر مصالحی دارای تنوع رنگ و مدل باشد موردتوجه قرار طراحان و پیمان کاران قرار می گیرند. ساندویچ پانل دیواری که با عنوان ساندویچ پانل نمای ساختمان نیز شناخته می‌شود؛ از این دسته مصالح هستند و استفاده از این محصول ارزنده روزبه‌روز افزایش پیدا می کند.

فرآیندهای ساخت‌وساز ساندویچ پانل دیواری 

در برخی از بخش‌های صنعت، الزامات ساخت‌وساز می‌تواند برای یک پروژه ساختمانی حیاتی باشد. ساخت پارتیشن گل‌میخ یک «فرایند خشک» است که برای مصالح ساختمانی نیازی به آب ندارد. یک فرآیند خشک فقط به مونتاژ ساختار و تثبیت روکش (در اینجا، پانل‌های ساندویچ) با پیچ نیاز دارد.
در ساخت سنگ‌تراشی سنتی از «فرایندهای مرطوب» استفاده می‌شود که برای ساخت ملات آجرکاری، بتن برای ریخته‌گری یا گچ برای ساخت نیاز به مقدار قابل‌توجهی آب دارد.
برخی از بخش‌های صنعت، مانند فرآوری چوب یا تولید دارو، به سطوح رطوبت نسبی ثابت و کنترل‌شده نیاز دارند که مانع از فرآیندهای ساخت‌وساز مرطوب می‌شود.

قیمت ساندویچ پانل چقدر است و ارزان‌ترین آن‌ها کجاست؟

هزینه خرید به ضخامت کلی محصول و مواد هسته عایق حرارتی آن بستگی دارد. یک «گزینه بودجه» استفاده از ساندویچ پانل‌های هسته EPS است. بااین‌حال، برای عملکرد طولانی‌مدت بهتر و مقرون‌به‌صرفه بودن، پانل‌هایی با ضریب هدایت حرارتی برتر انتخاب بهتری هستند – مانند ساندویچ پانل‌های PIR-core.

قیمت ساندویچ پانل‌ دیواری

قیمت ساندویچ پانل‌های نازک با هسته EPS از ۵۵ تا ۶۰ PLN/m2 شروع می‌شود. محبوب‌ترین ساندویچ پانل‌های هسته PIR 100 میلی‌متر ضخامت دارند و حدود ۸۰ تا ۹۰ PLN/m2 قیمت دارند.
مشتریان اغلب در مورد نرخ مالیات بر ارزش‌افزوده برای ساندویچ پانل سؤال می‌کنند. در لهستان کلیه مصالح ساختمانی ازجمله ساندویچ پانل دارای نرخ مالیات بر ارزش‌افزوده ۲۳ درصدی هستند. بهتر است ساندویچ پانل‌های خود را مستقیماً از سازنده یا از طریق زنجیره توزیع آن‌ها سفارش دهید.

شما می‌توانید از نمایندگان فروش منطقه‌ای به الکس متال درخواست کنید تا برای مشاوره تخصصی در مورد بهترین فرآیندها و مواد از سایت شما بازدید کنند. پس از بررسی نیازهای شما، نماینده فروش می‌تواند به‌سرعت یک قیمت سفارشی را به شما ارائه دهد. در کنار مراقبت از مشتری توسط نمایندگان فروش، می‌توانید در هر مرحله از تحویل پروژه از مهندسین طراح یا مشاوران فنی کمک کنید.

ساندویچ پانل روی دیوار یا سقف چگونه نصب می‌شود؟

ساندویچ پانل‌ها به‌راحتی و سریع نصب می‌شوند. از تجربه عملی، نصب ۶۰۰ مترمربع ساندویچ پانل برای یک خدمه ساخت‌وساز ماهر تقریباً ۸ ساعت طول می‌کشد.
مراحل نصب ساندویچ پانل سقفی و دیواری  به شرح زیر است.

شروع پروژه 

تجربه ۲۰ ساله در تهیه و اجرای سازه ساندویچ پانل را در ساخت یازه های خود بکار بگیرید.

انواع ساندویچ پانل دیواری

مراحل نصب ساندویچ پانلی 

 • مصالح ساختمانی به محل تحویل می‌شود: تحویل شامل پانل‌های ساندویچ، اجزای فریم فریم (اشکال سرد) و لوازم جانبی (شامل چشمک‌زن، بست، واشر، مهروموم و غیره) است. Balex Metal می‌تواند تمام اجزای موردنیاز برای تکمیل فرآیند نصب را فراهم کند.
 • مواد تحویلی توسط حامل با تجهیزات حمل‌ونقل ساختمانی تخلیه می‌شود.
 • فریم‌های فرعی مونتاژ شده و با تیرها، تیرها و پرلین ها نصب می‌شوند.

ساندویچ پانل ها با استفاده از بست های مناسب به اعضای ساختاری زیر فریم بسته می شوند.
برای بستن ساندویچ پنل به چند پیچ نیاز دارم؟ این رایج‌ترین سؤال مشتریان در مرحله آماده‌سازی پروژه است. تخمین تقریبی ۱.۱ بست در هر مترمربع ساندویچ پانل است. تعداد واقعی، فاصله و چیدمان به تصمیم مهندس طراح پروژه و/یا تأمین‌کننده مصالح ساختمانی بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: تعمیر و نگهداری ساندویچ پانل          آشنایی با انواع سوله ها و کاربردشان

مراحل نصب ساندویچ پانلی 

هر نوع ساندویچ پانل به‌عنوان روکش دیوار و سقف عمل می‌کند. بسته به نیاز پروژه، روکش فلزی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ساندویچ پنل با هسته EPS
 • ساندویچ پنل های هسته پشم معدنی (برای سازه‌هایی با مقاومت بهبودیافته در برابر آتش)؛
 • ساندویچ پانل‌های هسته PIR (هرگاه پارامترهای عایق حرارتی خوب ضروری باشد).

 ساندویچ پنل را می‌توان در انواع سازه‌ها مورداستفاده قرارداد. تخیل شما محدود است. بااین‌حال، درحالی‌که ساندویچ پانل ها به‌طورکلی در کاربردهای صنعتی استفاده می‌شوند، برخی از پروژه‌های مسکن از پارتیشن‌های گل‌میخ و ساندویچ پانل نیز استفاده می‌کنند.

با توجه به زمان نصب کوتاه و پوشش واحد بزرگ، ساندویچ پانل‌ها بیشترین محبوبیت را در ساخت دارند ساندویچ پانل‌ها را می‌توان با سایر راه‌حل‌های سازه‌ای ترکیب کرد. یک گزینه محبوب، نصب پانل‌ها به‌عنوان روکش خارجی برای دیوارهای بیرونی مراکز خرید، ازجمله سازه‌های سقفی با لایه ساندویچی: صفحات پروفیل جعبه، عایق حرارتی (مانند ساندویچ پنل¬های هسته PIR Thermano) و غشای ضد آب است.

مقایسه ساندویچ پانل و سازه کامپوزیتی

سازه‌های ساندویچی را می‌توان به‌عنوان مواد کامپوزیتی طبقه‌بندی کرد زیرا از دو یا چند جزء مجزا با ویژگی‌های متفاوت تشکیل‌شده است که در صورت ترکیب منجر به یک ماده با کارایی بالا می‌شود. برخلاف کامپوزیت‌های یکپارچه – که از مخلوطی نزدیک از الیاف (شیشه، کولار، کربن، فلز و غیره) تشکیل‌شده است که در یک ماتریس پیوسته (مثلاً رزین ترموپلاستیک یا ترموست) پشتیبانی می‌شود – ساختارهای ساندویچی دارای ساختار مجزایی هستند که در آن یک ماده اصلی وجود دارد. به یک ماده پوست چسبیده و با آن روبرو شده است. مواد پوست معمولاً دارای سفتی بالایی هستند، درحالی‌که هسته معمولاً دارای مقاومت فشاری و برشی بالایی است. هنگامی‌که این‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند، این ترکیب به ساختار ساندویچی مدول خمشی بالایی می‌دهد.

پوست‌ها با چسب‌های فیلم، مایع یا خمیر به هسته چسبانده می‌شوند و معمولاً با استفاده از حرارت و فشار پخت می‌شوند، اگرچه برخی از چسب‌ها می‌توانند در دمای اتاق عمل کنند. توجه به این نکته حائز اهمیت است که چسب انتخابی برای دستیابی به سازگاری بین پوست و مواد هسته، به‌ویژه با توجه به تفاوت‌های انبساط حرارتی، باید دارای خواص مکانیکی و حرارتی مناسب باشد. ساندویچ پنل ها در ارجحیت نسبت به کامپوزیت‌های معمولی استفاده می‌شوند که ویژگی‌های وزن کم است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *