امروزه با تحقیقات و پیشرفت بعمل آمده در زمینه تولید مواد کامپوزیت، ساندویچ پانل ها بعنوان یکی از مصالح ساختمانی سبک و مقاوم، طراحی و تولید می شوند. پانل های سبک با قابلیت مقاومت بالا اولین بار در ساخت آشیانه هواپیماهای جنگی در طی جنگ دوم جهانی مورد استفاده قرار گرفته اند. از آن زمان و با پیشرفت های مهم در زمینه طراحی و ساخت این مواد امروزه ساندویچ پانل ها در گستره وسیعی از ساخت شاتل های فضایی تا تولید درب های معمولی ساختمان‌های اداری و مسکونی بکار برده می شوند. در این مقاله “ساندویچ پانل آرمه فولاد” را بطور کامل شرح داده‌ایم تا انتها همراه ما باشید.

طراحی ساندویچ پانل

طراحی ساندویچ پانل ها کاری بسیار پیچیده برای رسیدن به نیازمندی‌های خاص مانند مقاومت حرارتی، آب بندی، مقاومت مکانیکی، مسائل بهداشتی، ایمنی در مقابل حریق و مسائل زیست محیطی است. ساندویچ پانل ها برای دستیابی به این موارد، طراحی و تولید می شود. به دلیل عایق بودن و دارا بودن جداره های داخلی و خارجی رنگی، پانل های پیش ساخته یکی از بهترین مصالح ساختمانی برای جلوگیری از نفوذ آب و هدر رفتن انرژی به شمار می روند. ساندویچ پانلها روشهای بسیار آسان و اقتصادی برای تمام نیازمندی‌های ساختمانی ارائه می دهند و قابل استفاده در کارخانجات، ساختمان‌های صنعتی، انبارها و انبارهای مواد غذایی و کشاورزی، ساختمان‌های پیش ساخته، سالن‌های ورزشی و استخرهای شنا، تجهیز کارگاه، سیلوها و فروشگاه‌های بزرگ و ساختمان‌های نظامی و دولتی و شخصی می باشند.
 

ساندویچ پانل چیست؟

ساندوبچ پانل به عنوان المان‌هایی مدرن، سبک و مقاوم، در پوشش سقف و دیوار انواع سازه ها، تقسیم بندی فضاهای داخلی سازه ها به عنوان جدا کننده و عایق و سردخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. ساندویچ پانل، که هم به عنوان المان سازه ای و هم به عنوان المان پوششی در گوشه در انواع سازه ها مورد استفاده قرار می گیرد، از به کارگیری ماده ای ضخیم با دانسیته پایین به عنوان عایق میانی بین دو ورق نازک فلزی با دانسیته بالا به عنوان سطوح بیرونی تولید می شود. این المانهای سازه ای که دارای مقاومت باربری زیاد نسبت به وزن کم خود می باشند به صورت پیش ساخته و آماده جهت نصب در خطوط تولید پیوسته کارخانه، تولید می شوند.
 
با در نظر گرفتن نیاز سازه ها به عایق بودن در برابر حرارت، رطوبت، صدا و همچنین مقاومت در برابر آتش سوزی می بایست نوع ساندویچ پانل متناسب با نیاز انتخاب گردد. کاربری و ظاهر زیبای ساختمان بسیار مهم می باشد. بنابراین، جهت ارضای این دو فاکتور مهم، لایه های بیرونی و درونی ساندویچ پانلها در رنگ‌های متنوع قابل تولید هستند.
ساندویچ پانل چیست

خط تولید ساندویچ پانل

ساندویچ پانل در یک خط پیوسته تولید می شود. کویل های ورق از طریق کویل بازکن دستگاه رول فرمینگ فرم دهنده، ورق های فلزی درونی و بیرونی پانل را تغذیه می کنند. فوم پلی اورتان و یا پلی ایزوسیانات در بین دو لایه ورق فلزی فرم داده شده تزریق می گردد و یا پشم سنگ و EPS در بین لایه ها قرار می گیرد و در نهایت ساندویچ پانل داخل پرس و تحت حرارت قرار می گیرد تا چسبندگی عایق به ورق تکمیل گردد. پانل ها توسط دستگاه اتوماتیک که به صورت همگام با خط تولید حرکت می کند به سایزهای مورد دلخواه برش داده شده و سپس بسته بندی و حمل می گردد.

ساختار ساندویچ پانل

برای تضمین عایق حرارتی و صوتی و ضدآب بودن، و نیز مقاومت در برابر آتش و بار، برای سازه ها، ساندویچ پانلها به صورت سه لایه شامل ورق فلزی درونی، ورق فلزی بیرونی و هسته عایق، تولید می‌شود.
 

ساندویچ پانل چیست و جنس لایه‌های دورنی و بیرونی آن چیست؟

خصوصیات ورق درونی و بیرونی ساندویچ پانل باید با توجه به شرایط محیطی تعیین شود. ورق بیرونی ساندویچ پانل باید در مقابل اثرات شیمیایی و فیزیکی ناشی از آلودگی جوی، باد، تابش خورشید و تغییرات دمایی ناشی از تماس اشعه ماورای بنفش مقاومت کافی داشته باشد. ورق درونی به دلیل وجود لایه عایق میانی از دمای پایین تری نسبت به ورق بیرونی برخوردار می باشد. به همین دلیل ورق درونی تحت تاثیر شرایط جوی و اشعه ماورای بنفش نمی باشد. ولیکن ورقهای درونی، می توانند تحت تاثیر اثرات فیزیکی و شیمیایی ناشی از شرایط داخلی ساختمان در اثر عواملی از قبیل چگالش و یا گازهای شیمیایی قرار گیرند.
لایه های فلزی بیرونی و درونی ساندویچ پانل می تواند از نوع گالوانیزه پیش رنگ شده، آلوزینک پیش رنگ شده، آلومینیوم طبیعی یا پیش رنگ شده و استیل ضد زنگ در ضخامت های استاندارد، متناسب با کاربری سازه، شرایط محیطی و اقتصادی انتخاب گردد.
ساندویچ پانل تکنوپانل

ورق گالوانیزه

ورق فولادی است که با پوشش یک لایه فلز روی به اندازه ۱۰۰ الی ۲۷۵ گرم در مترمربع از طریق روش غوطه وری گرم گالوانیزه شده و سپس بر روی خطوط پیوستۀ کاملا خودکار با روش کویل کوتینگ رنگ آمیزی می‌شود.
روش رنگ آمیزی به این شرح است که، پس از بازشدن کویل، سطوح پایین و بالای ورق گالوانیزه با مواد شیمیایی مخصوص تمیز شده، و پیش فرآوری می‌شوند تا مقاومت در برابر خوردگی افزایش یافته و پایداری رنگ تقویت شود. پوشش آستر بر روی هر دو سطح ورق اعمال می‌شود. پوشش سطح پشتی ورق، چسبندگی عایق هسته ساندویچ پانل را افزایش می‌دهد. پس از پخته‌شدن سطوح با پوشش آستر، پوشش نهایی رویه، روی سطح بالایی ورق اعمال شده و برای پخت مجدد، دوباره وارد کوره می‌شوند، سپس خنک شده و به صورت کویل پیش‌رنگ شده برای استفاده در تولید ساندویچ پانل بسته‌بندی می‌شوند.
رنگ لایه های ساندویچ پانل

 ورق آلوزینک 

تولید ورق آلوزینک تقریبا شبیه ورق گالوانیزه است و فقط ترکیب شیمیایی پوشش آن متفاوت است به این صورت که درصد وزنی عناصر مورد استفاده در پوشش شامل ۵۵ درصد آلومینیوم، ۴/۴۳ درصد روی و ۶/۱ درصد سیلیکون می باشد. بعد از فرایند تولید ورق آلوزینک به همان روش کویل کوتینگ رنگ آمیزی شده و برای استفاده در ساندویچ پانل بسته بندی می شوند.
معمولا از ورق آلوزینک در محیطهای اسیدی و یا با رطوبت زیاد استفاده می شود. ورق آلوزینک نسبت به ورق گالوانیزه ظاهری یکدست و یکپارچه داشته و با توجه به عمر بالای آن نسبت به ورق گالوانیزه در برابر عوامل ناشی از خوردگی و زنگ زدگی قیمت بالاتری نسبت به ورق گالوانیزه دارد.
 

 ورق آلومینیوم 

ورق های آلومینیوم می تواند صاف یا طرح دار باشند، آلومینیوم نسبت به ورق گالوانیزه و آلوزینک مقاومت در برابر خوردگی بالاتر، ضریب هدایت الکتریکی بالاتر و ضریب کشسانی بسیار بیشتری دارد. آلومینیوم در شرایط آب و هوایی با اسیدیته بالا و فضاهای متراکم صنعتی و صنایع سنگین ترجیح داده می شوند. آلومینیوم به صورت بدون رنگ ( خام ) و رنگی قابل استفاده می باشد. ضخامت ورق آلومینیوم در سطوح باربر پانل می بایست حداقل۷/۰ میلیمتر لحاظ گردد.

رنگ ورق های ساندویچ پانل

رنگ

ورق پیش رنگ شده، ورق گالوانیزه، آلوزینک و یا آلومینیوم است که طی یک فرایند پیوسته اتوماتیک به نام کویل کوتینگ رنگ شده است. در طی این فرایند ابتدا ورق شستشو و تمیز گشته و روغن و سایر آلاینده ها از روی ورق پاک می گردند. پیش از رنگ یک لایه آستر به ورق پاشیده می شود و سپس ورق جهت پخت آستر به کوره می رود و پس از خروج از کوره ورق سرد شده و رنگ نهایی پاشیده و ورق جهت پخت رنگ، مجددا داخل کوره قرار می گیرد. رنگ نهایی از استاندارد رنگ رال انتخاب می گردد.

با فرایند کویل کوتینگ یک لایه یکنواخت رنگ ایجاد می گردد. پس از رنگ آستر اپوکسی، لایه نهایی رنگ پلی استر، پلی وینیلیدین فلوراید (PVDF)، پلاستیسول یا پلی اورتان با توجه به شرایط جغرافیایی و آب و هوایی قابل استفاده است. همچنین هر کدام از این پوششها خواص معین خود را دارا بوده و جملگی به صورت مایع به کار می روند. ورقهایی که به روش کویل کوتینگ رنگ آمیزی می گردند به راحتی قابل خمکاری و شکل گیری می باشند بدون اینکه رنگ نهایی دچار صدمه گردد.

پوشش آستر اپوکسی بسیار سودمند است چرا که اپوکسی چسیندگی بین فوم و سایر موارد عایق با ورق پانل را بالا برده و مقاومت مکانیکی پانل را نیز افزایش می دهد. به دلیل عدم امکان استفاده از آستر در سمت داخل ورقهای آلومینیومی طرح دار، در عمل چسبندگی خوبی بین عایق و ورق آلومینیوم بوجود نمی آید.

پوشش رنگ پلی استر

به لطف تنوع رنگ و جلا و صرفۀ اقتصادی آن، موارد استفاده از پوشش رنگ پلی استر بسیار وسیع هستند. علاوه بر این، پوشش رنگ پلی استر در برابر انعطاف‌پذیری، سایش، خوردگی، رطوبت و ضربه بسیار مقاوم است. ضخامت‌های کاربردی بین ۲۰ تا ۲۵ میکرومتر و ۶۰ میکرومتر با توجه به محل استفاده و عملکرد مورد انتظار است.

ساندویچ پانل سقفی

محصولات آرمه فولاد آسیا

مشاهده لسیت محصولات ایران ساندویچ پانل

پوشش رنگ پلی وینیلیدین فلوراید (PVDF)

قدرتمندترین ویژگی پوشش رنگ پلی وینیلیدین فلوراید این است که دوام رنگ و جلای بالایی داشته، و مقاومت آنها در برابر رسوبهای نمکی و بسیاری از مواد شیمیایی بالاست. علاوه بر این، مقاومت به ضربه و سایش، و نیز انعطاف پذیری بسیار خوب دارد. از سوی دیگر، پوشش رنگ پلی وینیلیدین فلوراید مقاومت کمتری نسبت به خراش دارد، و تنوع رنگ و جلای آنها در مقایسه با پوشش پلی استر محدود است. ضخامت کاربردی بین ۲۵ و ۲۸ میکرومتر متغیر است.


پوشش رنگ پلی اورتان

پوشش رنگ پلی اورتان تقویت شده با پلی آمید نسبت به خراش و اصطکاک، بسیار مقاوم است، از آنها می‌توان در شکل‌های صاف و الگودار استفاده کرد. آنها در برابر خوردگی مقاومت بالایی داشته، و دوام رنگ و جلای بسیار خوبی دارند. شکل‌پذیر بوده و ضخامت کاربردیشان بین ۲۰ تا ۲۵ میکرومتر است. با این حال، برای کاربردهای ضخیم¬تر نیز مناسب هستند.

پوشش رنگ پلاستیسول

پوشش رنگ پلاستیسول در مقایسه با سایر انواع پوشش‌ها، ضخامت کاربردی بیشتری دارند. فیلمهای خشک با ضخامت بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ میکرومتر، به صورت رایج کاربرد دارند. قوی‌ترین ویژگی آنها مقاومت بالا در برابر خوردگی و رطوبت است. علاوه بر این، آنها برای کاربردهای در ارتباط با پخت مناسب هستند. از سوی دیگر، پوشش رنگ پلاستیسول در مقایسه با سایر انواع پوشش‌ها، دوام رنگ و جلای کمتری دارند. به همین دلیل است که آنها در کاربردهای سردخانه یا شرایط اقلیمی سرد و مرطوب ترجیح داده می‌شوند که در آن پرتوهای خورشید بسیار نفودپذیر نبوده و مقاومت در برابر اشعۀ فرابنفش حیاتی نیست.

لایه عایق میانی

کارکرد و نیازهای هر سازه ای متفاوت است. بنابراین انتخاب ساندویج پانل با توجه به عایق حرارتی، آکوستیک و رطوبتی و نیازهای مقاومت به آتش در سازه ها متفاوت است. انتخاب هسته عایق مطابق با نیاز سازه بر عملکرد ساندویج پانل اثر مثبتی خواهد داشت.
لایه عایق میانی

انواع عایق های مورد استفاده در ساندویچ پانل ها

پلی اورتان (PUR)

پلی اورتان، فوم سبکی است که از ترکیب پلی یول و ایزوسیانات در شرایط خاص و در حضور کاتالیزور تولید می شود. پلی اورتان نوعی فوم است که در آن بیشتر خلل و فرج بسته شده و به همین دلیل بازده بسیار خوبی به عنوان عایق حرارتی دارد. پلی اورتان در هر دانسیته مورد نیاز قابل تولید است. برای رسیدن به مقاومت حرارتی و ظرفیت بارگذاری مطلوب دانسیته آن می بایست بین ۴۰ تا ۴۲ کیلوگرم بر متر مکعب باشد. حداکثر دمای عملکرد پلی اورتان ۷۰ الی ۸۰ درجه سانتیگراد است. و در دمای بالاتر از آن تجزیه می شود. باکتری ها در پلی اورتان قابلیت رشد ندارند و به دلیل مقاومت فشاری بالا در گستره وسیعی از مصارف روزمره قابل استفاده می باشد.

پلی ایزوسیانات (PIR)

پلی ایزوسیانات نوع اصلاح شده پلی اورتان می باشد که برای پانلهای کامپوزیت به کار می رود. این اصلاح در مقدار اجزای اصلی تشکیل دهنده فوم ایجاد شده که با تشکیل یک ساختار ماکرومولکولی جدید مقاومت فوم در برابر آتش را به دلیل بهبود ساختار آن افزایش می دهد. به همین دلیل پلی ایزوسیانات دمای عملکرد بالاتری را از خود نشان می دهد.

پشم سنگ

پشم معدنی نام عمومی است که به الیاف حاصل از ذوب سنگ‌های غیرآلی و دیگر اکسیدهای غیرآلی در دمای بالا داده می‌شود. با ساختار فیبری و باز سلولی، پشم معدنی، انتخاب عالی برای سازه ها با توجه به عایق صدا و مقاومت در برابر آتش بوده و ضریب مقاومت حرارتی و صوتی بسیار خوبی دارد. دمای عملکرد پشم سنگ ۷۵۰ درجه سانتیگراد بوده که تا دمای ۱۰۰۰ درجه نیز از خود مقاومت نشان می دهد. برای عایق حرارتی، دارای قدرت عایقی کمتر از پلی اورتان (PUR) و پلی ایزوسیانات (PIR) است. در تولید ساندویچ پانل، الیاف پشم سنگ در موقعیت عمود بر سطح پانل قرار می‌گیرد. بنابراین، مقاومت پانل در برابر فشار افزایش، و مقدار مکانیکی آن بهبود می¬یابد. بنابراین برای سازه هایی که به عایق صدای بالایی نیاز دارند یا در معرض خطرات آتش‌سوزی هستند یا برای ساختمان‌هایی که مواد قابل اشتعال و منفجره در آنها ذخیره شده است، استفاده از ساندویچ پانل های با عایق پشم سنگ ترجیح داده می شود.

پلی استایرن منبسط شده (EPS)

پلی‌استایرن منبسط شده یک ماده ترموپلاستیک و مشتق از نفت خام است. مادۀ خام پلی استایرن، که ساختار میکروگرانولی دارد، ابتدا با بخار آب گرم و منبسط می‌شود. از گاز پنتان، که یک جزء آلی است، برای متورم‌کردن گرانول‌ها استفاده می‌شود. پس از فرایند تورم، گرانول های پلی استایرن به یکدیگر سخت چسبیده و شکل قالبی را می‌گیرند که در آن هستند. در نهایت، پس از تبدیل شدن به بلوک، پلی‌استایرن منبسط شده با برش دادن به صورت ورق برای استفاده آماده است. در پایان این فرآیند، گاز پنتان جایگزین هوا می‌شود. این هوای بی‌حرکت و خشک، که در گرانول ها با منافذ کوچک بسته حبس شده است، به ورق های پلی استایرن منبسط شده این امکان را می‌دهد که عایق حرارتی خوبی برای سازه ها باشند. پلی استایرن منبسط شده مقرون به صرفه ترین و سبک ترین محصول در میان تمام انواع عایق های حرارتی است.

اجرای ساندویچ پانل
اجرای ساندویچ پانل

شروع پروژه 

تجربه تخصصی آرمه فولاد آسیا را در اجرای پروژه‌های خود بکار بگیرید. 

ساندویچ پانل، انتخابی مناسب برای همه سازه ها

کاربردهای ساندویچ پانل

از کارخانه ها تا استادیوم ها، از بازارها تا استخرهای شنا، انواع ساندویج پانل یک راه حل بادوام و مقرون به صرفه برای بسیاری از سازه ها است. همراه با ساختمان های صنعتی و عمومی، ساندویچ پانل به عنوان یک محصول پیشروی می‌کند، و روز به روز بیشتر در کاربری های جدیدی مانند ساختمان های نظامی، ساختمان های کشاورزی، خانه های پیش ساخته، ساختمان های صنعتی، سیلوها، و مساکن ترجیح داده می‌شود.

ساختمان های تجاری

ساختمان های کشاورزی و دامپروری

ساختمان های عمومی

ساختمان های صنعتی

سردخانه ها

نیروگاه ها

چرا باید از ساندویچ پانل استفاده کنیم؟

نصب آان ساندویچ پانل

نصب سریع و آسان

برخلاف سیستم های سنتی، ساندویچ پانل ها، کاملا یکپارچه و آماده برای نصب هستند که در ابعاد درخواستی، انواع عایق و رنگ بر اساس سازه مورد نظر، با فرایندهای مهندسی و کنترل کیفیت قبلی در کارخانه تهیه می‌شوند. نصب ساندویچ پانل بسیار آسان است و تنها با در کنار هم قراردادن آنها و محکم کردن در محل اتصالات بر روی زیرسازی سازه، سطح وسیعی در مدت زمان کم پوشش داده می شود. با بهره گیری از روشهای پیشرفته حمل و نقل و ماشین آلات جدید بالابر، مدت حمل و نصب به طور چشمگیری کاهش می‌یابد. بنابراین، پروژه مورد نظر در مدت کوتاهی تحویل داده شده، و در زمان صرفه جویی می‌شود.

عایق حرارتی کامل

عایق حرارتی کامل

عایق حرارتی به معنای کاهش مصرف انرژی در زمستان برای گرم کردن و در تابستان برای خنک کردن، و اقدامات لازم برای جلوگیری از انتقال گرما، برای زندگی راحت است. ساندویچ پانلها نوعی مصالح ساختمانی بسیار مناسب به عنوان عایق حرارتی هستند. ساندویچ پانل ها که لایه میانی آنها متشکل از عایقهایی مانند پلی اورتان (PUR)، پلی ایزوسیانات (PIR)، پلی استایرن منبسط شده (EPS) و پشم سنگ می باشد، عایق حرارتی بالایی را فراهم می‌کنند. این عایقها مانع از ایجاد مشکلاتی مانند کپک، قارچ و رشد باکتری شده، و پایداری و ماندگاری سازه مورد نظر را تضمین خواهد کرد. ضخامت عایق در ساندویج پانل ها با توجه به ظرفیت تحمل بار، شرایط منطقه‌ای، کاربری سازه ای، و میزان عایق حرارتی مد نظر متفاوت است.

سرمایه گذاری اقتصادی

اقتصادی و مقرون به صرفه

در بسیاری از انواع سازه ها، با انتخاب ساندویج پانل مناسب، می‌توان هم در زمان ساخت و هم در زمان نصب صرفه جویی کرد. به لطف ویژگی های نصب آسان، می‌توان کارهای گسترش و نوسازی را بدون وقفه در فعالیت های روزمره در ساختمان انجام داد. علاوه بر این، پانل ها هم مقرو ن به صرفه و هم کاربردی هستند، زیرا می‌توان آنها را از هم جدا و دوباره استفاده کرد. سبکی ساندویچ پانل به شما این امکان را می‌دهد که در رابطه با هزینه های حمل و نقل و هزینه های اصلی ساختمان نیز سود کنید. همچنین، هزینه های تعمیر و نگهداری آنها به لطف ساختار بادوامشان پایین است. در نهایت، ساندویچ پانل هم یک راه حل سریع و زیبا و هم به خاطر طول عمر مناسب مقرون به صرفه است.

زیبایی سازه

بدون شک نمای ساختمان از نظر زیبایی و انسجام مهمترین قسمت ساختمان بوده و در زیباسازی شهری بسیار موثر می باشد. برای پوشش بیرونی سازه ها می توان با استفاده از ساندویچ پانلهای در طرح ها و رنگهای مختلف و در ساختارهای افقی، عمودی و یا زاویه ای به نمای زیبایی دست یافت. همچنین می توان در پارتیشن بندی بخشهای داخلی سازه ها نیز طرح های مختلفی را با ساندویچ پانل ایجاد کرد.

مقاومت حریق بالا

مقاومت در برابر آتش

با انتخاب یک ساندویچ پانل مناسب از نظر مقاومت در برابر آتش، می¬توان گسترش آتش در داخل سازه و اطراف آن را کاهش داد و ایمنی زندگی و اموال سازه را تضمین نمود. هنگام انتخاب ساندویچ پانل برای مقاومت در برابر آتش، باید عواملی مانند مقدار مقاومت و مدت زمان آن و نیز اندازه و ارتفاع ساختمان را در نظر گرفت و ساندویچ پانل هایی با لایه عایق پشم سنگ و یا پلی ایزوسیانات (PIR) دارای گواهینامه معتبر ارجحیت دارند.

نفوذ ناپذیری آب و هوا

هوابندی و آب بندی

به لطف جزئیات اتصالی کامل و بی نقص، در صورت نصب صحیح ساندویچ پانل ها از نفوذ هوا و آب جلوگیری می‌کنند. گرما در هیچ نقطه‌ای از سازه از بین نمی‌رود. بنابراین، در سازه مورد نظر گرمایش و سرمایش تحت کنترل بوده و کارآیی انرژی تضمین می‌شود. با یک ساختار ضدآب، ساندویچ پانل عایق رطوبتی مناسب در برابر شرایط طبیعی مانند برف و باران است، و مانع گسترش رطوبت و ایجاد کپک می شود. با در نظر گرفتن این ویژگیها ساندویچ پانل، یک محیط سالم و راحت را در سازه مورد استفاده فراهم کرده و باعث طول عمر آن می گردد.

عایق حرارتی کامل

عایق صوتی

عایق بودن در برابر نفوذ صدا برای به حداقل رساندن اثرات مضر سروصدا بر روی انسان، حذف صداهای ناخواسته، و کاهش پخش صدای مناطق پرسر و صدا ضروری است. ساندویچ پانل های آکوستیک مورد استفاده در سقف و دیوارها، با لایه عایق پشم سنگ و لایه فلزی درونی سوراخدار که باعث عایق بندی صدا می‌شود، از طریق ایجاد فضاهای سالم و راحت عاری از سروصدا، بهره وری را افزایش داده و از حوادث در محل کار جلوگیری می‌کند.

حمل، تخلیه، نگهداری و نصب ساندویچ پانل ها

حمل ساندویچ پانل

فرایندهای بسته بندی و انتقال در پایان تولید به اندازه مراحل تولید ساندویچ پانل مهم هستند. ساندویچ پانلها در مرحله بسته بندی تولید به همراه قطعه های مکعبی پلی استایرن که در زیر آنها قرار داده می شود بوسیله فویل محافظ بسته بندی می شوند. ورق محافظ پلی استایرن با حداقل ضخامت ۲ سانتی‌متر زیر بسته‌های پانل با عایق پشم سنگ جهت محافظت از آسیب ناشی از شاخکهای لیفتراک قرار داده می شود. یک برچسب شامل تاریخ تولید و ویژگی‌های محصول بر روی بسته‌ها قرار می‌گیرد.

ابعاد بسته ساندویچ پانل

 • حداکثر ارتفاع ۳۵/۱ متر
 • حداکثر عرض ۱۰/۱ متر
 • حداکثر طول قابل حمل ۵/۱۳ متر بوده که در شرایط خاص تا ۷/۱۶ متر نیز قابل تولید می باشد.
 • حداکثر وزن ۴۰۰۰ کیلوگرم

نکاتی که در مورد حمل باید در نظر گرفته شود

 • ساندویچ پانل ها را متناسب با سایز و حجم سفارش می‌توان با استفاده از کامیونها، تریلرها و انواع وانت حمل کرد. بارگیری توسط لیفتراک از سمت چپ یا راست وسایل نقلیه انجام می‌شود. در بدنۀ تریلی نباید المانهایی از قبیل ستونهای ثابت که ممکن است مانع از بارگیری جانبی شوند وجود داشته باشد.
 • برای جلوگیری از آسیب دیدن پانل ها، کف وسیله نقلیه ، باید بدون پله، صاف و تمیز باشد، و هیچ جسم تیز (میخ و غیره) نباید بر روی کف یا بدنه وسیله نقلیه وجود داشته باشد.
 • رانندگان وسایل نقلیه باید وسیله نقلیه را برای بارگیری مطابق با دستورالعمل های کارخانه آماده سازند.
 • طول بستر کامیون باید مطابق با طول بسته بارگیری شده باشد.
 • برای جلوگیری از سایش بسته های پانل به یکدیگر و بدنه کامیون در طول حمل، قطعه های مکعبی محافظی از جنس پلی استایرن به ضخامت حداکثر ۱۰ سانتیمتر در محل تماس بسته ها قرار داده می شود.
 • به راننده کامیون توصیه می شود که شرایط بزرگراه را در نظر بگیرند، و در زمانهای مناسب متناوبا تسمه هایی که بسته ها را در طول حمل ثابت نگه می دارند، کنترل و محکم نمایند.
 • برای ثابت نگهداشتن بسته های پانل به وسیله نقلیه، می بایست از تسمه های محکمی با حداقل عرض ۵۰ میلیمتر متناسب با طول بسته حداکثر در هر ۲ متر استفاده شود.
حمل ساندویچ پانل

تخلیه و جابجایی ساندویچ پانل

بسته های پانل باید از وسیله نقلیه با استفاده از لیفتراک یا جرثقیل و با توجه به طول و وزن بسته تخلیه و جابجا شوند.

نکاتی که در مورد تخلیه و جابجایی باید در نظر گرفته شود

 • اگر جابجایی با استفاده از لیفتراک انجام شود، باید دقت شود تا به پانل زیرین بسته از جانب شاخکهای لیفتراک آسیبی وارد نشود. دور شاخکهای لیفتراک باید با استفاده از مصالح محافظی از قبیل نمد و امثال آن پوشانده شود.
 • اگر جابجایی با استفاده از جرثقیل انجام شود، باید اطمینان حاصل شود که تسمه های جرثقیل، لبه های پانل را تغییر شکل ندهد. به جای زنجیر یا طناب یا مفتول فولادی، استفاده از تسمه مسطح توصیه می­ شود.
 • پانل های تا طول ۶ متری باید با استفاده از لیفتراک و یا جرثقیل با نگهداشتن از ۴ نقطه جابجا شوند. پانل­های با طول بلندتر باید با استفاده از جرثقیل و با کمک یک تیر بالابر که نقش توزیع مرکز گرانش را بر عهده دارد جابجا شوند.
 • ساندویچ پانل وقتی توسط نیروی انسانی جابجا می­شود، باید به صورت یکپارچه نگهداشته شود و نباید تنها با نگهداشتن از لبه ها که سبب تغییر شکل پانل می شود جابجا شود.
 • در حین جابجایی و نصب، به ویژه برای پانل­های دیواری بلند باید وسط طول پانل نیز نگه داشته شود. هنگامی که پانل تنها از هر دو انتها جابجا شود، وسط پانل ممکن است شکسته شود.
 • به هنگام برداشتن پانل از بسته برای جلوگیری از ایجاد خراش در پانل زیرین به جای کشیدن روی پانل زیرین باید با گرداندن آن به یک طرف برداشته شود.
تخلیه ساندویچ پانل
حمل
جابجایی ساندویچ پانل

نگهداری ساندویچ پانل

هنگامی که پانلها قبل از نصب در محل پروژه نگهداری می‌شوند، شرایط محیطی باید مدنظر قرار گرفته شده و برخی اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از ایجاد موقعیتهای نامطلوب ممکن اتخاذ گردد.

نکاتی که در مورد نگهداری باید در نظر گرفته شود

 • باید اطمینان حاصل شود که پانل ها به گونه‌ای قرار بگیرند که راه های عبوری مناسب ایجاد و از به هم خوردن پانلها به یکدیگر جلوگیری شود.
 • بسته ها باید در یک سطح محکم و مسطح، در فاصله های حداکثر ۲ متری از هم، که در زیر بسته ها قطعه های مکعبی پلی استایرن قرار گرفته شده تخلیه شوند.
 • باید اطمینان حاصل شود که قطعه های مکعبی پلی استایرن که در زیر بسته‌ها استفاده می‌شوند، هم‌راستا باشند.
  زمانی که پانل ها در یک مکان بسته نگهداری نمی شوند، برای جلوگیری از انباشته شدن آب باران و یا برف و نفوذ آب در لابلای آنها باید به صورت کمی شیب دار قرار داده شوند.
 • پوشش ضد آب باید بر روی بسته های باز نشده و یا استفاده شده کشیده شود تا از شرایط آب و هوایی نامطلوب محافظت شده و از انباشته شدن آب جلوگیری نماید. در عین حال، باید بین پوشش و بسته پانل، یک فاصله وجود داشته باشد تا با گردش هوا از رطوبت جلوگیری شود.
 • باید از تماس هر گونه موادی که ممکن است باعث خوردگی شود، مانند خاک، آهک، ملات، کود، اسید، نمک و غیره، با پانل جلوگیری شود.
نگهداری ساندویچ پانل

فویل محافظ

برای محافظت پانل ها در برابر خراشیدگی و گرد و خاک؛ ورق فلزی بیرونی ساندویچ پانل با فویل شفاف در طول تولید پوشش داده می‌شود. پانلهای با فویلهای محافظ می توانند حداکثر تا ۲ هفته نگهداری شوند. بعد از اتمام این مدت باید بلافاصله نصب شوند. فویل حفاظتی می تواند حداکثر تا ۷ روز در طول نصب در سطح پانل باقی بماند، و پس از نصب باید کاملا برداشته شود. در غير اين صورت، فويل ممکن است به علت تاثیر تابش خورشيد به فلز بچسبد و قابل تمیز شدن نباشد، و يا در نتيجۀ نفوذ آب ممکن است بر روی سطح فلز ایجاد لکه کند. آسیب هایی که ممکن است با ماندن فویل محافظ بر روی پانل بیشتر از بازه زمانی مجاز رخ دهد، تحت مسئولیت کارخانه نخواهند بود.

فویل محافظ

نصب ساندویچ پانل

برای اینکه ساندویچ پانلهای مورد استفاده در سازه ها، آسیب نبیند و کارآیی کاملی داشته باشند، توصیه می‌شود اقدامات احتیاطی لازم را اتخاذ، و سپس عملیات نصب انجام شود. تا اینجای مقاله معنا و مفهوم “ساندویچ پانل چیست” را کامل شرح داده‌ایم. در کنار تشریح کامل گ”یاندویچ پانل چیست” هر آنچه نیاز بود درباره ساندویچ پانل بدانید توضیح دادیم امیدوارم مورد قیول واقع شده باشد.

نصب ساندویچ پانل

نکاتی که در مورد نصب باید در نظر گرفته شود

 • ساندویچ پانل ها باید توسط یک تیم فنی واجد شرایط در این زمینه نصب شود.
  به هنگام کار بر روی سقف، تیم نصب باید کفشهای کار با کف مسطح و پلاستیکی بپوشد تا سطح پانل آسیب نبیند.
 • اگر پانلها در محل بریده شوند، باید از یک ابزار برش مناسب استفاده شود. دستگاه سنگ فرز نباید ترجیح داده شود زیرا ممکن است سطح فلز را خراب کند.
 • ضایعات فلزی که در طول فرایندهای برش و سوراخکاری به ویژه در پانل های سقفی به‌وجود می‌آید، باید بلافاصله جاروب شوند تا از آسیب دیدن سطح فلزی پیش رنگ شده پانل به خاطر ایجاد زنگ زدگی جلوگیری شود.
 • در طول نصب و پس از آن، در صورت نیاز پانلها باید با استفاده از شوینده هایی که به سطح ورقه های فلزی پیش رنگ شده پانل آسیبی نمی رسانند، تمیز شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *