پانل پلی یورتان

ساندویچ پانل پلی یورتان


 تفاوت ساندویچ پانل پلی یورتان و پلی استایرن 

برای تشریح تفاوت ساندویچ پانل پلی استایرن و پلی یورتان ابتدا بهتر است به معرفی هرکدام از این عایق‌ها و کاربرد کلی ساندویچ پانل بپردازیم. انواع ساندویچ پانل ها عموما از سه لایه ورق ساخته شده اند که ورق میانی با نوعی از مواد عایق پر شده است و به طور کلی تفاوت ساندویچ پانل پلی یورتان و پلی استایرن در نوع عایقی است که بین ورق‌هایشان به کار برده شده است. این عایق‌ها هرکدام ویژگی متفاوتی را به ساندویچ پانل ها می‌دهند که باعث تفاوت‌هایی در کلیت محصول می‌شوند. عایق میانی در بین ورق‌ها با ضخامت‌های گوناگونی کار گذاشته می‌شود. این عایق‌ها چه در ساندویچ پانل پلی اورتان و چه در ساندویچ پانل پلی استایرن هرچه ضخامت بیشتری داشته باشد، برای صدا و انرژی عایق بهتری خواهند بود. ساندویچ‌ پانل‌ های پیش‌ساخته مدتی است که در صنایع ساخت و ساز مورد توجه و استفاده قرار می‌گیرند.کاربردی بودن این ساندوچ پانل ها به دلیل تنوع بالای مواد استفاده شده در آن‌ها و در نتیجه ویژگی‌های متفاوت است. ساندویچ پانل‌ها انواعی از جمله ساندویچ پانل پلی اورتان، ساندویچ پانل پلی استایرن، پشم شیشه و ساندویچ پانل XPS را دارا هستند.
در این مقاله قصد داریم علاوه بر تفاوت ساندویچ پانل پلی استایرن و پلی یورتان شرحی کلی از چیستی این دو مواد بدهیم. با ما همراه باشید.

ساندویچ پانل پلی یورتان
ساندویچ پانل پلی یورتان

ساندویچ پانل پلی یورتان چیست؟

یکی از بهترین و رایج‌ترین و البته قابل اطمینان‌ترین فوم و مواد عایق برای استفاده در ساندویچ پانل، فوم عایق پلی یورتان است که عایق حرارتی محسوب می‌شود. پلی یورتان یک نوع از عایق پلیمری محسوب می‌شود که حدودا در ۸۰ سال پیش در آلمان معرفی گردید و پس از آن به عنوان یک عایق پرمصرف به صورت گسترده در تولید ساندویچ پانل به کار رفت. نحوه تشکیل پلی یورتان که در ساندویچ پانل پلی اورتان به کار می‌رود به این صورت است که یک پلی‌یول یا الکلی با بیش از دو گروه از هیدروکسی واکنشی در هر مولکول، با ایزوسیانات پلیمری یا با ایزوسیانات به کمک کاتالیزگر و افزودنی‌های دیگر در واکنش در هم آمیخته و تشکیل می‌شود. یکی از نقاط مثبت قابل توجه ساندویچ پانل پلی یورتان انعطاف زیاد آن در طراحی است که این موضوع ساندویچ پانل پلی اورتان را برای ساختن سازه‌های جدید مناسب کرده است و همچنان در استفاده از موارد استفاده عایق‌بندی سازه‌های قدیمی نیز بسیار کاربردی است. ساندویچ پانل پلی یورتان در ساخت و عایق ساندویچ پانل سقفی و دیواره کانتینر و کانکس‌های ویلایی و همچنین ساندویچ پانل کلین روم نیز کاربرد گسترده دارد.

اجرای ساندویچ پانل
اجرای ساندویچ پانل

شروع پروژه 

آرمه فولاد آسیا پروژهای ساندیچ پانل را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت اجرا خواهد کرد.

ویژگی‌های ساندویچ پانل پلی یورتان

از ویژگی‌های بسیار مهم پانل پلی اورتان سبک وزن بودن آن است. پلی یورتان وزن کمی دارد. در کنار این ویژگی، این ماده عایق ضد آب نیز است و مایعات و رطوبت را به خود جذب نمی‌کند. تولید پلی یورتان به ‌صرفه بوده و انرژی کمی برای تولید آن مصرف می‌شود. ساندویچ پانل پلی یورتان دوام بالایی دارد و ضد حریق نیز است. علاوه بر آن به دلیل انعطاف بالا در ساخت ساندویچ پانل به وسیله پلی اورتان، تنوع زیادی دارد و نصب و راه‌اندازی آن به‌سادگی انجام می‌پذیرد. و در کنار ایمنی بالا، هدر رفت انرژی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد

 ساندویچ پانل پلی استایرن 

ساندویچ پانل پلی استایرن از دو ورق بیرونی و یک هسته درونی تشکیل شده است که درون این هسته را با فوم عایق پلی استایرن پر کرده اند. پلی استایرن همان یونولیت است که عایق صدا و انرژی محسوب می‌شود.
ساندویچ پانل پلی استایرن در دو نوع ساخته می‌شود. یکی پلاستیک پلی استایرن معمولی و دیگری فوم پلی استایرن. ساندویچ پانل پلی استایرن با توجه به کاربرد فراوان و کیفیت بالایی که دارد، قیمت بسیار پایین‌تری نسبت پانل‌های دیگر داشته و از این لحاظ بسیار مقرون به صرفه است و همچنین امکان تولید این محصول با چگالی‌‌های متفاوت وجود دارد. ساندویچ پانل پلی استایرن هم در نوع سقفی و هم به صورت ساندویچ پانل دیواری ساخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساندویچ پانل پلی استایرن نیز مانند ساندویچ پانل پلی اورتان در اشکال و ضخامت‌های گوناگونی تولید می‌شوند. از ویژگی‌های بسیار مهم ساندویچ پانل پلی استایرن این است که به محیط زیست آسیب نمی‌رساند. این نوع ساندویچ پانل در سه نوع معمولی، مقاوم و نوع انبساطی یا یونولیت ساخته می‌شوند.

ویژگی‌های ساندویچ پانل پلی یورتان
ویژگی‌های ساندویچ پانل پلی یورتان
ساندویچ پانل پلی یورتان و پلی استایرن
ساندویچ پانل پلی یورتان و پلی استایرن

تفاوت ویژگی‌های ساندویچ پانل پلی استایرن و پلی یورتان 

در این بخش ویژگی‌های شاخص هر کدام از این ساندویچ پانل‌ها را برشمرده و تفاوت آن‌ها را در مقایسه با دیگری به صورت موردی مشخص می‌کنیم.

ویژگی‌های ساندویچ پانل پلی یورتان:

 • پانل پلی یورتان از دو لایه ورق از جنس گالوانیزه یا از جنس آلوزینک ساخته شده است.
 • پلی یورتان موجود در هسته یا لایه میانی ساندویچ پانل به گونه‌ای است که همه حفره‌ها را پر کرده و باعث می‌شود که این ساندویچ پانل مقاومت بالایی از خود نشان دهد.
 •  پلی یورتان قابلیت انعطاف بالایی دارد و این موضوع سبب شده در برابر شکنندگی و ضربات مقاومت بالایی داشته باشد.
 • ساندویچ پانل پلی یورتان از نوعی خاصیت آنتی‌باکتریال برخوردار است. به این صورت که در برابر قارچ‌ها و میکروب‌ها و همچنین خوردگی و فرسایش توسط حشرات مقاوم است.
 • این ساندویچ پانل ضریب انتقال حرارت پایینی دارد و این ویژگی آن را هم ردیف مواد ضد حریق قرار داده و در برابر تغییرات دمایی محیط مقاومت بالایی را ارائه می‌دهد. به‌طور کلی این ساندویچ پانل‌ها در برابر دمای ۱۰۰ تا ۱۱۰ درجه از خود مقاومت نشان داده‌اند.
 • پلی یورتان روش نصب و راه‌اندازی ساده و سریعی دارد که از ویژگی‌های مهم آن به شمار می‌رود.
  ضخامت ساندویچ پانل پلی اورتان چیزی حدود ۴ تا ۱۵ سانتیمتر بوده و دانسیته این محصول به ۳۰ تا ۱۰۰۰ کیلو بر متر مکعب می‌رسد.
 • در کنار تمامی این ویژگی‌ها، پانل پلی یورتان از تنوع رنگی و ظاهری برخوردار است که آن را برای سازه‌های مدرن و سلایق متفاوت مناسب می‌کند.
ساندویچ پانل‌ پلی استایرن
ساندویچ پانل‌ پلی استایرن

ویژگی‌های ساندویچ پانل‌ پلی استایرن:

 • یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین ویژگی‌ها برای ساندویچ پانل پلی استایرن، سازگار بودن این محصول با محیط زیست و آسیب نرساندن به آن است.
 • ساندویچ پانل پلی استایرن وزن پایینی دارد و به نسبت سایر نمونه‌های پانل از قیمت کمتری برخوردار است.
 • هم امکان ساخت ضخامت‌های متفاوت در این محصول وجود دارد و هم تنوع رنگی بالایی را می‌توان در این نوع ساندویچ پانل تولید و عرضه کرد.
 • به سادگی امکان نصب وراه‌اندازی داشته و بدون ریسک تخریب، حمل و منتقل می‌شود.
 • ساندویچ پانل پلی استایرن در ضخامت‌هایی حدودا بین ۵ الی ۱۵ سانتی‌متر ساخته می‌شود و چگالی این پانل‌ها اغلب بین ۱۵ الی ۲۰ کیلوگرم بر متر مکعب می‌باشد.

بیشتر بخوانید:

 

 1. تفاوت ساندویچ پانل پلی یورتان و پلی استایرن
 2. عوامل موثر برقیمت ساندویچ پانل
 3. مرغداری ساندویچ پانل
 4. چسب عایق ساندویچ پانل

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *