ساندویچ پانل نسوز pir

ساندویچ پانل نسوز pir


 ساندویچ ‌پانل نسوز (ضد حریق) 

لایه میانی ساندوچ پانل نسوز از مواد ضدحریق یا مقاوم دربرابر آتش تشکیل شد است، این مواد درمواردی مانع از انتقال آتش می‌شوند و در مواردی هم سرعت انتقال آتش را کاهش می‌دهند. ساندویچ پانل نسوز از دو نوع لایه عایقی ساخته می‌شود، اگر لایه میانی این پانل ها از جنس پلی یورتان باشد این پانل را دیر سوز یا کند سوز می‌خوانند، چنانچه لایه میانی از جنس پشم سنگ باشد ساندویچ پانل نسور خوانده می‌شوند. در ساندویچ ‌پانلِ پشم سنگ، از بازالت یا سایر سنگ‌های معدنی طبیعی -بعنوان مواد خام اصلی- ساخته می‌شود. ماده‌ی سازنده‌ی پشم سنگ را در دمای بالا ذوب می‌کنند و آن را تبدیل به فیبر کرده و با مقدار مناسبی از چسب مخلوط می‌کنند و می‌گذارند سفت شود. ساندویچ‌ پانل‌های پشم سنگ کانی، مناسب عایق‌ حرارتی و عایق صوتی برای تجهیزات صنعتی، ساختمان‌ها و کشتی‌ها هستند.

ساندویچ ‌پانل نسوز (ضد حریق)
ساندویچ ‌پانل نسوز (ضد حریق)

 کاربرد ساندویچ پانل نسوز (PIR) 

ساندویچ ‌پانل پشم سنگ، مناسب استفاده در پروژه‌هایی‌ست که نیاز به حفاظت بالایی در برابر حریق دارند. فیبرها به صفحات فولادی رنگی چسبانده می‌شوند. نوارهای پُرتراکمِ پشم سنگ، به صورت ضربدری و به طول صفحات استیل، روی صفحات چسبانده می‌شوند. همه این تمهیدات باعث می‌شوند که ساندویچ ‌پانل نسوز از ظرفیت تحمل خوبی برخوردار باشد. ضخامت فوم پانل دیواری و کاشی‌ها یا تایل‌های بام، ۵۰، ۷۰، ۱۰۰، ۱۲۵، ۱۵۰ میلیمتر و ضخامت ورق آنها نیز ۰.۳۲۶ و ۰.۴-۰.۶ میلیمتر است که کاربرد گسترده‌ای برای تهیه خانه‌های پیش‌ساخته، سایت‌های ساخت‌وساز، ساختمان‌سازی، انبارسازی، ساخت کمپ‌های کارگری، دفاتر کار و غیره دارد.

این پانل ‌ها در عین حالی که کم‌هزینه هستند، از عایق حرارتی و صوتی برخوردارند و ضدحریق هستند. طول و عرض ثابتِ پانل ‌های دیواری و سقفی ۱۱۵۰ در ۹۵۰ میلیمتر است؛ به دلیل مشکلاتی که در حمل و نقل ممکن است پیش آید، حداکثر طول این پانل‌ ها ۱۲۰۰۰ میلیمتر است. این ورق‌ها یا ورق فولادیِ گالوانیزه‌شده با روکش آلومینیوم و یا ورق آلومینیم گالوانیزه‌شده با روکش روی-آلومینیوم و ورق فولاد گالوانیزه‌شده‌ی معمولی هستند.

 مشخصات ساندویچ پانل نسوز پشم سنگ 

 1. دارای زیبایی سطح، که تخت و مسطح است.
 2. اتصال مخصوصی که مانع از نفوذ آب از محل اتصال می‌شود
 3. طراحی عالیِ محل اتصال دو پنل به هم، تضمین می‌کند که هم مانع تردد هوا از اتصال شود و هم عایق گرمایی خوبی برای ممانع از اتلاف انرژی باشد.

برای ساخت این پانل ‌ها از سنگ های طبیعیِ باکیفیتی نظیر بازالت و گابرو بعنوان متریال اصلی استفاده می‌شود و متریال اصلی نوعی فیبر غیراُرگانیکِ مصنوعی است که پس از ذوب در دمای بالا و تبدیل به فیبر شدن شکل می‌گیرد و مشخصاتی از قبیل سرباره‌ی بسیار پایین و گرد و غبار بسیار کم و نداشتن و جاذب‌نبودن است. «پشم سنگ واقعی» چنین ویژگی‌هایی دارد.

مشخصات ساندویچ پانل نسوز پشم سنگ
مشخصات ساندویچ پانل نسوز پشم سنگ

 ساختار ساندویچ پانل نسوز 

مشخصات پانل: ضخامت پانل (میلیمتر): ۵۰   ۷۵   ۱۰۰   ۱۵۰   ۲۰۰.

 • کارکرد:
 1. دیوارهای بیرونی
 2. دیوارهای پارتیشن
 3. پوشش سقف داخلی
 4. عایق‌کاری اشیاء
 • روکش استاندارد:
 1. ورق فولادی با رنگ پلی‌استر به ضخامت ۲۵ میکرومتر
 2. ورق آلومینیومی با پوشش روی ۵۰ و روی ۱۸۰g
 3. فولاد ضدزنگ
 • ضخامت فولاد (میلیمتر):

۰.۴ و ۰.۵ و ۰.۶ و ۰.۷ و ۰.۸

 • تراکم ماده اصلی پشم سنگ:

۱۰۰ تا ۱۲۰ کیلوگرم/مترمکعب

 • رسانایی حرارتی: ۰.۰۴۳ (W/mK)
 • انتقال حرارت: ۰.۶۳و ۰.۴۸و ۰.۳۹و ۰.۲۷و ۰.۲۰  (W/m۲K)
 • سطح عایقی در برابر صوت یا عایقیِ آکوستیک: ۲۷ dB
 • طول (میلیمتر): سفارشی
 • عرضِ موثر (میلیمتر): ۱۰۰۰ میلیمتر (ین ۹۵۰ تا ۱۱۵۰ قابل انتخاب است)
 • مقاومت در برابر آتش: مقاومت در برابر خوردگی: c1 , c2 , c3
 • متریال اصلی پشم سنگ: تراکمی معادلِ ۱۲۰ کیلوگرم/متر است و جهتِ فیبر عمود بر ساندویچ است. از فرایند تولید پپچیده‌ای برای تولید ساندویچ پانل ضد حریق استفاده می‌شود تا عایق پشم سنگ با تراکم بالا بین دو صفحه‌ی فلز ایجاد شود و چسبندگی بین لایه ها بوچود آید؛ بنابراین ساندویچ‌ پانل پشم سنگ از صلبیّت یا سفتی خوبی برخوردار است.
ساختار ساندویچ پانل نسوز
ساختار ساندویچ پانل نسوز

ویژگی‌های ساندویچ پانل ضد حریق 

 • عملکرد آکوستیکی: قدرت جذب صوت پانل‌ های PIR عالی است. ضریب کاهش نویز (NRC)، بین ۰.۸ تا ۰.۹۵ است.
 • ضد حریق و نسوز: پانل ‌های BRD خودش به هیچ‌وجه منجر به گسترش آتش‌سوزی نمی‌شود. این پانل ‌ها وقتی در معرض آتش قرار می‌گیرند، کوچک نمی‌شوند، کِش نمی‌آیند و تغییرشکل نیز نمی‌دهند. موجب تولید دود یا قطرات سوزان نیز نمی‌شوند. امنیت در برابر آتش‌سوزی را بسیار افزایش می‌دهند.
 • مقاومت در برابر رطوبت:
  جذب آب این پانل ‌ها در صورت غوطه‌وریِ جزئیی در آب عبارت است از: ۰.۵ کیلوگرم/مترمربع. جذب آب در حال غوطه‌وری کامل: ۱۰ تا ۱۱.۵ درصد از وزن.
 • نگهداری ساندویچ پنل پشم سنگ: به منظور انبارکردن این پانل‌ ها برای مدتی طولانی، باید آنها را در فضایی مِسقف انبار نمود. اگر قرار است در فضای باز انبار شوند، باید از سطح زمین فاصله داشته باشند (چیزی زیرشان قرار گیرد) و با صفحاتی پوشانده شوند تا در معرض بارش قرار نگیرند. این پانل ‌ها نباید بی‌حفاظ در فضای باز قرار گیرند.
 • غیرسمی هستند:
  پانل‌ های PIR برای سلامتی خطری ندارن و حاوی پنبه نسوز نیستند.
 • سازگار با محیط زیست:
  پنل‌های PIR از CFC، HFC و HCF عاری هستند و حاوی مقادیر محدودی رزین‌های فِنول هستند.

مطالب مرتبط:

اجرای ساندویچ پانل
اجرای ساندویچ پانل

شروع پروژه 

مشاوره رایگان طراحی، خرید و اجرای سازه های ساندویچ پانلی با تجربه و دانش شرکت آرمه فولاد آسیا 

پروژه‌های خود را اصولی اجرا کنید.

مزایای ساندویچ پانل نسوز PIR 

هزینه کمتر و دوام بیشتر

این ساندویچ‌ پانل‌های نسوز از پشم سنگ ساخته می‌شوند که بطور طبیعی بادوام و باثبات است و طول عمر ساختمان را افزایش می‌دهد. این پانل‌ ها چون دارای ساختار فیزیکی منحصربفردی هستند، تحت تأثیر تغییراتی که در دما و رطوبت رخ می‌دهند، قرار نمی‌گیرند. این بدان معناست که مالک می‌تواند دمای درون ساختمان خود را در سطح مطلوب و باثباتی نگه دارد، در عین حالی که در هزینه و انرژیِ سرمایش/گرمایش نیز صرفه‌جویی می‌کند.

ایمنی در برابر حریق

آیا تا به حال دیده‌اید که سنگ آتش بگیرد؟ ما هم ندیده‌ایم. پانل‌ های ساندویچیِ پشم سنگ، اشتعال‌پذیر نیستند. پشم سنگ بازالتی که در این ساندویچ‌پنل‌ها تعبیه شده است، یک ماده‌ی عایق حریق است و فیبرهای آن در برابر دمای بالا نیز مقاوم است و مانع از گسترش آتشسوزی می‌شود. استفاده از پنل ساندویچی پشم سنگ، موجب بهبود عملکرد ضدحریقِ ساختمان می‌شود و از افراد و اموال حفاظت می‌کند.

عایق صوتی

صوت به آسانی از سنگ رد نمی‌شود. این پانل ها اثربخش‌ترین عایق‌های صوتی هستند که می‌توان در ساخت و ساز بکار برد. نصب ساندویچ‌ پانل‌ های پشم سنگ، موجب کاهش نویز بیرونی می‌شود و پنل‌های پشم سنگ ما به ساختمان‌سازها کمک می‌کنند تا یک محیط آکوستیک مناسب برای هر فضا طراحی کنند؛ خواهد آن محیط، کارگاه باشد یا سالن کنسرت یا اتاق هوای پاک یا سکونتگاه.

نصب سریع و راحت

ساندویچ‌ پانل‌ های پشم سنگ و متعلقات آنها، منطبق با نقشه‌ی چیدمان ساختمان هستند و نصب آن در محل مربوطه، سریع و انعطافپذیر است. زمان احداث را می‌توان تا ۴۰ درصد کاهش داد. بنابراین ساندویچ‌ پانل پشم سنگ، برای ساختمان‌های پیش‌ساخته‌ای که قرار است سریع احداث گردند، بسیار مناسب است؛ نظیر انبارهای صنعتی، خانه‌های کانتینری و ساختمان‌های پیش‌ساخته.

 طول عمر زیاد

این پانل‌ ها توسط ماشین‌های خودکار و در دمای ثابت ساخته می‌شوند؛ کل مواد خام اولیه ساخت این پانل‌ ها و فرایند تولیدشان، منطبق بر سیستم‌های مدیریت کیفیت بین‌المللی است. به این معنا که کیفیت تولید آنها ثابت است و ضمانت طول عمرِ بالا دارند.

ساندویچ پانل سقفی

محصولات آرمه فولاد آسیا

لسیت محصولات ساندویچ پانل آرمه فولاد

کاربرد ساندویچ پانل نسور

ساندویچ‌ پانل‌ های پشم سنگ بعنوان دیوارهای بیرونی و جدارهای جداکننده‌ی داخلی بکار می‌روند که بطور افقی و عمودی روی یک سازه‌ی چنددهانه یا تک‌دهانه نصب می‌شوند. به لطف اتصال‌ها/جوینت‌های مخفیی موجود در آنها، زیبایی ظاهری خوبی به جدارها یا نمای ساختمان می‌دهند. این پنل‌ها را می‌توان خصوصاً در موارد زیر بکار برد:

 1. ساختمان‌های صنعتی
 2. انبارها و مراکز لجستیکی
 3. ساختمان‌های تجاری و دفاتر
 4. سازه‌های مربوط به صنعت غذا
 5. کشاورزی
 6. سالن‌های ورزشی
کاربرد ساندویچ پانل نسور
کاربرد ساندویچ پانل نسور

مقاومت در برابر حریقِ این ساندویچ‌ پانل‌ ها

بزرگترین آتش‌سوزی‌هایی که در کشور چین رخ می‌دهند، عموماً در سازه‌های صنعتیِ مستقر در مناطق صنعتی رخ می‌دهند و موجب تلفات و خسارت‌های زیادی می‌شوند. گسترش آتش به سازه‌های مجاور نیز آسیب می‌‌رساند. با این حال، با استفاده از محصولات مناسبی که آتش را در محل شروعش محدود می‌سازند، می‌توان مانع از گسترش آتش و مانع از تلفات و خسارت ناشی از آن شد.
ما در این مقاله، به بررسی مبحث مقاومت در برابر آتش‌سوزی در سازه‌های صنعتی و در ساندویچ‌ پانل‌ های پشم سنگ می‌پردازیم. پانل‌ های ساندویچی برای اکثر بام‌ها و نماهای سازه‌های صنعتی و انبارها بکار می‌روند. متاسفانه در معمولاً در هنگام انتخاب ساندویچ‌ پانل‌، نه به مقررات مربوط به عدم‌انتشارِ گازهای سمی و نه مقررات مربوط به حفاظت در برابر حریق که لازم است در دیوارها و سقف‌ها رعایت شوند، توجه نمی‌شود.

انواع ورق‌ های ساندویچ پانل
انواع ورق‌ های ساندویچ پانل

شروع پروژه 

بهترین برندها را با مناسب ترین قیمت از شرکت آرمه فولاد آسیا بخواهید.

 مقررات مربوط به حفاظت ساختمان در برابر آتش

دو عامل وجود دارد که وقتی ساندویچ‌ پانلی شروع به سوختن می‌کند، زندگی انسان را تهدید می‌کنند. این دو عامل عبارتند از:

 1. انتشار گازهای سمی 
 2. عدم‌ مقاومت در برابر حریق

انتشار گازهای سمی

وقتی ساندویچ‌پنل‌ها شروع به سوختن می‌کنند، متریال داخلی آنها نیز می‌سوزد. در این حالت، گازهای سمی منشتر می‌شوند و موجب مسمویت افراد حاضر در آن مکان می‌شود که به سیستم تهویه مناسب دسترسی ندارند. این قضیه خصوصاً درباره ساندویچ‌پنل‌هایی که در ساخت آنها از متریالِ پُرکننده‌ی مبتنی‌بر پلی‌اورتئان استفاده شده است، بیشتر صدق می‌کند. بنابراین متریال‌های پُرکننده‌ای که از جنس پشم سنگ هستند، انتخابی مناسب برای ساخت ساندویچ‌پنل هستند.

مقاومت در برابر آتش‌سوزی 

کلاس‌ها یا سطوح مقاومت در برابر آتش‌سوزیِ سیستم‌های تعبیه‌شده در بام و نما که در سازه‌های صنعتی و انبارها بکار می‌روند.

 • اگر یک سیستم‌ آب‌پاش در سازه‌ی صنعتی مدنظر وجود داشته باشدو ارتفاع آن سازه نیز تا ۲۱.۵ متر باشد، سیستم‌های تعبیه‌شده در بام و نما باید دست‌کم تا ۶۰ دقیقه در برابر آتش مقاومت کنند. اگر سیستم آب‌پاش وجود ندارد، باید دست‌کم ۹۰ دقیقه در برابر آتش مقاومت کنند.
 • اگر از یک سیستم آب‌پاش در سازه‌های صنعتی استفاده شده باشد، بطوری که ارتفاع ساختمان بین ۲۱.۵ تا ۳۰.۵ متر باشد، سیستم‌های تعبیه‌شده در بام و نمای آن سازه باید دست‌کم به مدت ۹۰ دقیه در برابر حرق مقاومت کند. اگر سیستم آب‌پاش وجود ندارد، المان‌های سازه باید دست‌کم ۱۲۰ دقیقه در برابر آتش مقاومت کنند.
 • بکارگیری یک سیستم آب‌پاش در سازه‌های صنعتی که ارتفاعی بیش از ۳۰.۵ متر دارند، الزامی است. اگر سیستم‌های تعبیه‌شده در بام و نمای سازه، حمّال (در معرضِ بار) باشند، دست‌کم باید به مدت ۱۲۰ دقیقه و اگر حمّال نباشند، دست‌کم ۹۰ دقیقه باید در برابر آتش مقاومت کنند.

اهمیت نصب درست ساندویچ پانل

چون مقاومت در بر آتش فقط با انتخاب محصولِ درست و مناسب امکان‌پذیر نیست. اگر پانل‌ هایی که انتخاب کردید، می‌توانند ۶۰ دقیقه در برابر آتش مقاومت کنند، اما به درستی بکار گرفته نشوند، حتی ۱۰ دقیقه هم نمی‌توانند مقاومت کنند. تولیدکنندهِ پانل باید راه‌حلی تدارک ببیند که خودِ محصول بتواند در هر شرایطی، مقاومت مدنظر را در برابر حریق داشته باشد. و رسیدن به چنین محصولی، نیازمند تجربه است.

شرکت آرمه فولاد آسیا به عنوان یکی از شرکت های با سابقه در زمینه اجرای انواع سازه پانلی شناخته می‌شود، راهکارهای مختلفی را برای به حداکثر رساندن کارایی ساندویچ پانل ارائه می‌کند. مشاوره شرکت آرمه فولاد آسیا در مراحل مختلف ساخت سازه پانلی کاملا رایگان بوده و می‌توانید از تخصص و مهارت کارشناسان این شرکت بهره‌مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *