اجرای ساندویچ پانل

اجرای ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری


آموزش نصب ساندویچ پانل

در این مقاله به آموزش نصب ساندویچ پانل می‌پردازیم. نصب ساندویچ پانل امری بسیار آسان و ساده است ولی بسیار مهم و پراهمیت است. نصب این محصول باید با دقت و توجه فراوانی انجام گیرد. اگر در روند نصب این پانل اشتباهی صورت گیرد و روند نصب پانل با مشکلی روبه‌رو شود، ویژگی‌های این محصول از بین می‌رود و دیگر نفوذناپذیر نیست، قارچ و حشرات می‌توانند در آن زندگی کنند و مشکلات زیاد دیگری به وجود خواهد آمد. در روند آموزش نصب ساندویچ پانل آرمه فولاد آسیا با ما همراه باشید تا به‌طور دقیق و با جزئیات آن را آموزش دهیم.

نصب ساندویچ پانل
نصب ساندویچ پانل

 اجرای زیرسازی و فونداسیون ساندویچ پانل

در اولین مرحله از طریقه نصب ساندویچ پانل دیواری باید زیرسازی یا فونداسیون لازم برای نصب ساندویچ پانل را اجرا کنیم. این زیرسازی باید ویژگی های خاصی داشته باشد تا بتواند به‌طور کامل، ساندویچ پانل را بر روی خود نگه دارد و باعث استحکام آن شود. بهتر است این نقشه ای برای زیرسازی توسط مهندس مربوطه فراهم شود تا به استحکام آن مطمئن شوید. درصورتی‌که شرایط طراحی زیرسازی ندارید بهتر است نصاب مربوطه اقدام به اجرای طرح خود کند. او تجربه کار در این زمینه را دارد و می تواند طرح نسبتاً مناسبی ارائه کند. اگرچه نقشه ای که مهندس طراحی کند با طرح اجرایی نصاب غیرقابل محاسبه است ولی خالی از لطف نیست.

پس از اجرا حتماً همه قسمت های زیرسازی را بررسی و بازرسی کنید که بدون مشکل اجراشده باشد و پایداری نسبی داشته باشد اگر زیرسازی با مشکلی روبه رو شده است، بهتر است در همین مرحله اصلاح شود. اصلاح در مرحله¬های بعدی دچار مشکات و هزینه های زیادی است.

خرید ساندویچ پانل

در ادامه نحوه نصب ساندویچ پانل سقفی باید به خرید ساندویچ پانل اشاره کرد. باید دقت شود که چه نوع ساندویچ پانلی باید خریداری کنید و جنس ورقه ها، هسته و ضخامت آن ها چقدر باشد. بهتر است توضیحاتی که در مورد ساندویچ پانل در ادامه داده ایم را بررسی کنید تا بتوانید بهترین مدلی که برای شما مناسب است را خریداری کنید.
در هنگام خرید انواع ساندویچ پانل باید به نکاتی دقت کنید. اولاً سعی کنید از مکان های مجاز و باسابقه خریداری کنید تا از کیفیت و طول عمر آن مطمئن باشید. دوما تحقیق و بررسی کنید که کدام مدل یا ضخامت و جنس را نیاز دارید. اگر اطلاعات زیادی ندارید می توانید از مشاورین ما کمک بگیرید و با توضیح شرایط پروژه از آن ها راهنمایی بگیرید. با این کار نه با مشکل استحکام و پوسیدگی روبه رو می شوید و نه هزینه زیادی متحمل می شوید. سوما از فروشنده های مجاز خرید کنید که محصولات را به قیمت خریداری کنید و هزینه های زیاد به شما تحمیل نشود.
اجرای ساندویچ پانل
اجرای ساندویچ پانل

شروع پروژه 

طراحی و اجرای پروژه‌های خود را به متخصصین حرفه‌ای آرمه فولاد آسیا بسپارید.

انواع ساندویچ پانل ازنظر جنس

هسته و ورق های اطراف آن در ساندویچ پانل سقفی دارای جنس ها و ضخامت‌های متفاوتی است.

هسته های ساندویچ پانل از چه جنس هستند؟

 • ساندویچ پانل پشم سنگ: پشم سنگ غیرقابل‌احتراق است و این‌یکی از دلایل اصلی استفاده پیمانکاران از این محصول است.
 • ساندویچ پانل پلی استایرن: پلی استایرن درواقع همان یونولیت است؛ پس از پلی اورتان سبک تر است ولی بشدت قابل‌احتراق است و این از نکات منفی این محصول است.
 • ساندویچ پانل پلی اورتان: هسته پلی اورتان در مقابل رطوبت مقاوم است و از نکات مثبت آن می توان به وزن کم و عایق حرارت و صوت بودن آن اشاره کرد.
 • XPS ساندویچ پانل: یا فوم سبز دارای دوام و عمر زیاد هستند. درواقع این نمونه، نمونه ارتقا یافته پلی اورتان است.

در ادامه آلوزینک و گالوانیزه را مقایسه خواهیم کرد تا بتوانید این دو را بهتر از قبل بشناسید. آلوزینک بسیار شبیه به گالوانیزه است و شباهت های زیادی بین این دو وجود دارد. آلوزینک و گالوانیزه هر دو از بر پایه فولاد هستند؛ که باعث می شود در مقابل زنگ‌زدگی بسیار مقاوم باشند و اکسید نشوند و زنگ نزنند. به همین منظور می توان از ساندویچ پانل سقفی از جنس آلوزینک یا گالوانیزه در مکان هایی مانند سردخانه و حمام استفاده کرد. این دو مصالح قابلیت این را دارند که در آب‌وهوای مختلف بر روی سقف کار شوند. برای مثال می توان از این محصولات بر روی سقف در مناطق مرطوب و مکان هایی که بارندگی زیاد است استفاده کرد. تفاوت اصلی این دو پوشش روی سطح است. در ورق گالوانیزه از عنصر خالص آهن یا آلیاژ آهن و روی استفاده می شود؛ این در حالی است که ورق آلوزینک توسط آلومینیوم و روی پوشش داده‌شده است.

ساندویچ پانل به چه روشی تولید می‌شود؟

ساندویچ پانل سقفی به‌طورکلی به دو روش ساخته می‌شود. در ادامه به توضیح این دو روش می‌پردازیم و دو روش را باهم مقایسه خواهیم کرد.

 • تولید ساندویچ پانل به روش پیوسته
 • تولید ساندویچ پانل به روش ناپیوسته

 تولید ساندویچ پانل به روش پیوسته چگونه است؟

در این روش همه مواد وارد دستگاهی می‌شود و دستگاه ساندویچ پانل سقفی را خارج می کند؛ بدین‌صورت که دو ورق وارد دستگاه می شود و با استفاده از فشار ضخامت آن به ضخامت سفارشی مشتری می رسد. با توجه به مدل موردنظر، ماده هسته در آن تزریق می شود. جنس هسته ممکن است از دو نوع فوم پلی استایرن و پلی اورتان باشد. با ایجاد فشار و گرما مانع افزایش ضخامت هسته می شوند و به‌اندازه موردنظر می رسانند.

تولید ساندویچ پانل به روش ناپیوسته چگونه است؟

در تولید ساندویچ پانل به روش ناپیوسته، هر قسمت جداجدا انجام می گیرد و در مرحله آخر به هم متصل می شوند. در مرحله اول ورق های زیرین و رویی با فشار به ضخامت موردنظر می رسد و سپس دو طرف هسته قرار می گیرد. درنهایت با ایجاد فشار و حرارت به ضخامت موردنظر می رسند و به هم متصل می شوند.
 
دو روش پیوسته و ناپیوسته باهم تفاوت هایی دارند و دارای معایب و مزایایی هستند. درروش پیوسته، دخالت انسان در آن کمتر است و بیشتر توسط ماشین انجام می پذیرد ولی درروش ناپیوسته اکثر مراحل توسط انسان انجام می شود. با توجه به این شرایط امکان ایجاد اشتباه درروش ناپیوسته بیشتر است و باید نظارت بیشتر و دقیق تری صورت گیرد. 

حمل‌ و نقل ساندویچ پانل و انتقال آن به محل اجرای پروژه

معمولاً برای بارگیری ساندویچ پانل از دو روش کمک می گیرند. روش سنتی و ماشینی، این دودسته هستند.
درروش سنتی که به‌وسیله کارگر و به‌صورت دستی جابجا و بارگیری می شود.
درروش صنعتی از ماشین ها و ابزار کمک می گیرند. برای ساندویچ پانل با عرض و طول کمتر از ۲ متر از لیفتراک برای بارگیری استفاده می کنند. درصورتی‌که ابعاد ساندویچ پانل افزایش پیدا کند و بیش از دو متر باشد، از نوار نقاله استفاده می شود تا به پانل ها آسیب نرسد.

حمل و نقل ساندویچ پانل

ایمنی ساندویچ پانل ها در حمل‌ونقل بسیار مهم است. درصورتی‌که موقع حمل‌ونقل به آن فشاری وارد شود، دیگر خاصیت خود را از دست می دهند و تقریباً ارزش استفاده ندارند. اگر در زمان جابه جایی ضربه ای به آن ها وارد شود که باعث فرورفتگی و سوراخ شدن شود، مشکلاتی به وجود می آید. در صورت سوراخ شدن، آب در آن نفوذ می کند و خاصیت نفوذناپذیری را از دست می دهد. سوراخ شدن باعث می شود قارچ و حشرات در آن رشد کند و باید هزینه ای زیادی صرف کرد تا این مشکلات را حل کنید و نقاط آسیب‌دیده را پیدا و تعمیر کنید.
اگر این مشکلات حل نشود و تعمیر ساندویچ پانل انجام نگیرد، سقف دچار پوسیدگی می شود و کل سقف پر از قارچ و حشرات می شود. این روند تا حدی پیشرفت می کند که دیگر قابل جبران نیست و نمی توان مشکل را حل کرد و فقط باید سقف تخریب و از نو خریداری و اجرا شود.

کنترل کیفیت ساندویچ پانل و انتقال آن به محل اجرای پروژه

پس از رسیدن ساندویچ پانل به پروژه باید بررسی شود که حمل‌ونقل به‌خوبی انجام‌شده باشد و همچنین ساندویچ پانل ارسالی با آنچه سفارش داده‌شده منطبق باشد و به‌اشتباه ارسال نشده باشد. متوجه شدن اشتباهات در این مرحله بسیار بهتر از این است که بعد از نصب متوجه چنین اشتباهاتی شویم. بهتر است این مرحله را با دقت و حوصله انجام دهید و از ضررهای بیشتر جلوگیری کنید.

 ویژگی‌هایی که ساندویچ پانل باید داشته باشد!

ساندویچ پانل باید ویژگی هایی داشته باشد تا به آن پانل باکیفیت گفته شود.

ویژگی های ساندویچ پانل سقفی

ویژگی های منحصربه‌فرد این نوع مصالح ساختمانی، باعث شده مورداستفاده زیاد قرار بگیرد و همه سازنده ها به این سمت حرکت کنند که استفاده از ساندویچ پانل سقفی را به‌عنوان راهی مطمئن و کارآمد در ذهن خود داشته باشند. در ادامه به توضیح و تفسیر تعدادی از این ویژگی ها می پردازیم.

 • عایق صدا:

با توجه به رشد سریع جمعیت و افزایش ماشین ها در سطح جامعه آلودگی صورتی به‌سرعت در حال افزایش است. ازاین‌رو افراد برای آرامش خود و خانواده خود تلاش می کنند از مصالحی بهره ببرند که عایق صدا بهتری باشند. حتماً به یاد دارید چندین سال پیش استفاده از شیشه های دوجداره بسیار کم بود ولی امروزه کمتر ساختمانی را می بینید که از شیشه تک جداره یا معمولی استفاده کند. مطمئناً مصالح سازه ای مانند مصالح مورداستفاده در ساخت سقف و یا دیوارچینی نیز به این سمت حرکت می کنند.

 • عایق انرژی و عایق حرارت: 

ساندویچ پانل سقفی در برابر حرارت عایق است. با توجه به گرانی انرژی و رشد صعودی قیمت های انرژی در ایران و دنیا، سازنده ها و پیمانکاران باید به سمتی حرکت کنند که هرچه بیشتر سازه هایی که می سازند در برابر اتلاف انرژی مقاوم باشند. حتی اگر مجبور به‌صرف هزینه بیشتر شوید بعد از چند ماه هزینه به جیبتان بازمی گردد. کاهش قابل‌ملاحظه‌ای در هزینه های انرژی متوجه می شوید و این‌گونه این مصالح بسیار به صرفه هستند.

 • کاهش زمان نصب: 

کاهش زمان نصب از دو جهت می تواند مفید و کاربردی باشد. اولاً اگر سازه یا ساختمان در زمان کمتری ساخته شوند، هزینه کمتری صرف می شود. هزینه هایی در کارگاه وجود دارد که تا تحویل پروژه ادامه دارد. برای مثال دستمزد نگهبان یا هزینه های روزمره افراد شاغل در کارگاه از این دسته هستند، پس باید از مصالحی استفاده کرد که زمان نصب و راه اندازی کمتری داشته باشند.
دوما درصورتی‌که کار ساخت سریع تر به اتمام برسد، پروژه سریع تر سودآوری خواهد کرد. برای مثال قصد فروش ساختمان را دارید، وقتی سریع‌تر پروژه به اتمام برسد می توانید پروژه بعدی خود را شروع کنید و کارتان را پیش ببرید.

 • کاهش وزن سازه:

زمانی که از ساندویچ پانل سقفی یا دیوار استفاده می کنید، وزن وارد برسازه کاهش می یابد. این کاهش وزن باعث می شود بر دیگر اجزا سازه ای نیز تأثیر می گذارد. برای مثال وقتی سقف سبک‌تر شود، وزن کم تری به ستون ها وارد می شود و همین طور وزن کمتری به فونداسیون انتقال پیدا می‌کند. درنتیجه ستون و فونداسیون، سبک تر طراحی می شوند و هزینه کمتری بابت ساخت آن ها مصرف می شود.
این مسئله در مورد دیوارهای سازه هم صادق است. زمانی که دیوارها سبک تر اجرا شوند، تیرها بار کم تری تحمل می کنند و در ادامه نیز ستون ها و فونداسیون نیز به ظرفیت باربری کم تری نیاز دارند. به این گونه طراحی این قسمت های سازه به میلگرد، بتن و یا فولاد کمتری نیاز دارند

 • استفاده از نیروی کار کمتر:

نیروی کار بیشتر رابطه مستقیمی با هزینه های پروژه دارد؛ یعنی هرچه نیروی کار کمتری استفاده کنیم، هزینه های پروژه کاهش می یابد. درنتیجه در سطح کارگاه باید تلاش کنید تا حد ممکن از مصالحی استفاده کنیم که به نیروی کار کمتری برای نصب و راه اندازی نیاز دارند.
جابجایی راحت: هزینه های حمل‌ونقل و جابه جایی، جزو هزینه هایی هستند که به چشم نمی آید ولی درمجموع مقدار قابل‌توجهی می شود. با توجه به افزایش هزینه های سوخت و لوازم وسایل نقلیه، هزینه حمل‌ونقل نیز افزایش پیدا می‌کند. بهتر است همیشه از مصالحی استفاده کنید که حمل‌ونقل کم‌هزینه‌تری داشته باشند.

ازلحاظ دیگر به دلیل سبک بودن این مصالح ساختمانی، جابه جایی و انتقال آن در سطح پروژه بسیار راحت و سریع انجام می گیرد؛ مثلاً کافی است انتقال ساندویچ پانل دیواری را با انتقال شن، سیمان و سفال برای یک دیوارچینی به سبک قدیمی مقایسه کنید. متوجه می شوید جابه جایی راحت مصالح در پروژه می تواند به مقدار زیادی در زمان و هزینه ها صرفه‌جویی کند و اگر این جابه جایی زمان بر باشد، قطعاً پروژه با اتلاف هزینه و زمان مواجه می شود.

 • متناسب با انواع آب‌وهوا:

با استفاده از ساندویچ پانل سقفی لازم نیست در هر مکان با آب‌وهوای متفاوت از مصالح مختلف استفاده کنیم. به دلیل استفاده از گالوانیزه یا آلوزینک در ساندویچ پانل سقفی، این نوع مصالح در مقابل همه نوع آب‌وهوا حتی آب‌وهوای مرطوب و شرجی مقاوم است. به‌هیچ‌عنوان دچار زنگ‌زدگی و یا خوردگی نمی شوند. ساندویچ پانل سقفی موقع نصب بر روی سقف کنار یکدیگر قرار می گیرند و باهم هم پوشانی دارند. در لبه-های خارجی نیز از فلاشینگ استفاده می شود. پس آب به‌هیچ‌عنوان داخل سازه نفوذ نمی کند و خیال افراد از چنین مشکلاتی راحت می شود.

اجرای ساندویچ پانل
اجرای ساندویچ پانل

شروع پروژه 

شرکت آرمه فولاد آسیا انواع پروژه‌های ساندویچ پانل سقفی و دیواری با فوم پلی یورتان را اجرا نموده است، تجربه و خلاقیت کارشناسان آرمه فولاد آسیا را در سازه های خود بکار بگیرید.

 • چند بار مصرف: 

ممکن است پس از چند ماه یا چند سال قصد تخریب سازه یا بازسازی داشته باشید. شاید ممکن است قصد تغییر سیستم و مصالح سقف داشته باشید و قصد دارید ساندویچ پانل های سقفی را دور بیندازید. نه! راه بهتری هست. شما می توانید از این ساندویچ پانل سقفی در ساختمان های دیگر استفاده کنید. درصورتی‌که پروژه ای برای استفاده از این مصالح ندارید می توانید آن ها را در مکانی، انبار کنید تا در آینده بتوانید برای سازه ای استفاده کنید. دقت کنید که برداشتن این مصالح از روی سقف و حمل‌ونقل این مصالح را به‌دقت انجام دهید تا این پانل ها آسیب خاصی نبینند.

 • قابل بازیافت:

یکی از مواردی امروزه بسیار مهم شده است، آسیب نزدن به محیط‌زیست است. بسیاری از مصالح هرروزه تولید و استفاده می شوند ولی بعد از تخریب سازه دیگر قابل‌استفاده نیست و به محیط‌زیست آسیب وارد می کند؛ مثلاً سختمانی را تصور کنید که بعد از پنجاه یا شصت سال تخریب می شود. میلگردها یا تیرآهن‌ها دوباره بازیافت می شود و مورداستفاده قرار می گیرند ولی گچ های استفاده‌شده در ساختمان قابل بازیافت نیست و باید دفن شود یا به نحوی آن را از بین برد. همان طور که گفته شد ساندویچ پانل سقفی از ورق گالوانیزه و هسته تشکیل‌شده است و تقریباً هر دو به مقدار زیادی قابل بازیافت هستند.

 • مقاوم در برابر رشد حشرات:

مشکلی که افراد در سازه ها با آن روبه رو می شوند، مشکل رشد حشرات است. برای مثال ساختمان های شیروانی دچار این مشکل می شوند و حشرات در زیر سقف رشد می کنند و از بین بردن آن ها به‌شدت سخت و هزینه بر است. این مشکل در آب وهوای مرطوب یا محیط های نزدیک به جنگل حادتر می شود. اگر از ساندویچ پانل سقفی استفاده کنید، این مشکل حل می شود و می توانید با خیال راحت از آن سازه بهره برداری کنید.

 • تنوع در رنگ:

بسیاری از مصالح ساختمانی، تک‌رنگ هستند و تنوعی در آن ها وجود ندارد که دست طراحان معماری و نما را به‌شدت بسته است. این در حالی است که اگر مصالحی دارای تنوع رنگ و مدل باشد موردتوجه قرار طراحان و پیمان کاران قرار می گیرند. ساندویچ پانل سقفی از این دسته مصالح هستند و استفاده از این محصول ارزنده روزبه‌روز افزایش پیدا می کند.

مشکلاتی که ممکن است برای ساندویچ پانل به وجود بیاید

اگر از ساندویچ پانل سقفی بی کیفیت استفاده شود، ممکن است بعد از مدتی ممکن است مشکلاتی ازجمله پوسیدگی، مشکلات استحکام، عایق حرارت و انتقال حرارت و رطوبت به وجود آید.

 • پوسیدگی:

یکی از خاصیت ها و ویژگی های مهم ساندویچ پانل سقفی، نفوذناپذیری است. همان طور که گفته شد در این پانل از دولایه ورق استفاده‌شده است که نفوذناپذیرند و با توجه به هم پوشانی در هنگام نصب، این خاصیت پابرجا می ماند.
اگر این ورق ها ازنظر ضخامت و کیفیت دچار مشکل باشند، بعد از مدتی که در معرض رطوبت و سرد و گرم شدن هوا قرار بگیرند پوسیده می شوند و آب در آن ها نفوذ می کند. بانفوذ آب در سقف، در هسته آن قارچ و حشرات رشد می کنند و بهره‌برداری از سازه با مشکل روبه رو می‌شود. اگر در حین انتقال، پانل ها ضربه بخورند نیز با مشکل بالا روبه رو می شود. همچنین اگر در هنگام نصب، همپوشانی ها با دقت انجام نشود نیز این مشکلات به وجود خواهند آمد.

 • استحکام:

باید در هنگام انتخاب ساندویچ پانل های سقفی به کیفیت و ضخامت آن ها با توجه به شرایط جوی و آب و هوا توجه کرد. اگر انتخاب اشتباهی داشته باشید یا به شرایط جوی توجهی نکنید ممکن است بعد از مدتی استحکام خود را از دست بدهند و نمی توانند در برابر زلزله، طوفان یا بارندگی شدید مقاوم باشند.
عایق حرارت: هسته میانی نقش اصلی را برای عایق حرارتی بودن را بازی می کند. درنتیجه کیفیت این قسمت میزان کارآمدی عایق حرارتی را تعیین می کند. در هنگام خرید به استانداردها و نتایج آزمایش کیفی محصولات دقت کنید.

 • انتقال حرارت و رطوبت: مقاومت در برابر خروج یا ورود حرارت نیز توسط هسته میانی انجام می گیرد.

این موارد نشان می دهد که مکانی که از آن خرید می کنیم تأثیر زیادی دارد و بسیار مهم است. به همین دلیل سعی کنید از مکان هایی خرید انجام دهید که معتبر هستند و سابقه خوبی از خود به‌جا گذاشته اند. اگر به هر دلیلی نتوانید ساندویچ پانل باکیفیت خریداری کنید، نه‌تنها از مزایای آن استفاده نکرده اید بلکه باعث مشکلات جبران‌ناپذیر و پرهزینه می شود.

فرض کنید برای سقف یک مرغداری از ساندویچ پانل سقفی استفاده کرده اید. اگر مشکل نفوذ حرارت و آب در آن به وجود بیاید، ممکن است مرغ ها با مشکلاتی در رشد خود و مواجه شوند. شبی که شما در آنجا حضور ندارید باردگی شدیدی اتفاق می افتد و ممکن است تعداد زیادی از مرغ ها کشته‌شده و از بین برود. برای حل این مشکل باید کل سقف را تخریب کنید و از نو اجرا کنید. درنتیجه هزینه های زیادی ازجمله هزینه ساندویچ پانل سقفی، تخریب آن، اجرای سقف جدید و خسارت هایی به فعالیت اصلی در آن سازه متحمل شده اید.

بیرون آوردن ساندویچ پانل از حفاظ آن

نحوه نصب ساندویچ پانل سقفی را با خارج کردن پانل ها از محافظ خود ادامه می دهیم. در این مرحله ضربه های واردشده به پانل ها بیشتر مشخص است و می توان به‌راحتی قسمت های ضربه دیده را اصلاح یا تعویض کرد.
 

آب‌بندی ساندویچ پانل دیواری

آموزش نصب ساندویچ پانل در مرحله ششم با آب‌بندی ادامه پیدا می کند. در این مرحله باید از چسب پلی اورتان استفاده کرد و سطح ساندویچ پانل را با این چسب پوشش دهیم. اگر به‌طور کامل و به‌طور صحیح این پوشش انجام شود نه‌تنها پانل ها آب‌بندی می شوند بلکه از بسیاری از آسیب ها و خسارات مکانیکی نیز جلوگیری می‌کند.
 

نصب پروفیل درب ها و پنجره ها

طریقه نصب ساندویچ پانل در مرحله ششم با نصب پروفیل درب ها و پنجره ها ادامه پیدا می کند. در این مرحله با توجه به نقشه های اجرایی باید محل دقیق درب ها و پنجره ها را مشخص کرد. پروفیل های نصبی باید به‌طور دقیق و شاقول نصب شوند تا در آینده با نصب درب و پنجره ها مشکلی ایجاد نشود. روند نصب پروفیل ها به این صورت است که باید با وسایلی اجرا شود که ساندویچ پانل ها حرارت نبینند و گرم نشوند چون ممکن است آسیب ببینند. این مشکلات ممکن است همان لحظه بروز نکند و در آینده مشکلاتشان نمایان شود. استفاده از فرز یا صفحه سنگ اشتباه و ممنوع است زیرا دما و حرارت زیادی تولید می کنند.

نصب اتصالات تکمیلی ساندویچ پانل سقفی

در آخرین مرحله راهنمای نصب ساندویچ پانل باید به نصب اتصالات اشاره کرد. در ابتدا انواع این اتصالات را توضیح خواهیم داد و روش و نکات آن ها را بیان خواهیم کرد.
ساندویچ پانل سقفی

محصولات آرمه فولاد آسیا

مشاهده لسیت محصولات ایران ساندویچ پانل

قطعات تکمیلی ساندویچ پانل

برای نصب و اجرای صحیح ساندویچ پانل از ابزار و مصالح دیگری استفاده می شود که در ادامه به آن ها و کاربردشان اشاره خواهیم کرد.

 • فلاشینگ:

فلاشینگ در لبه های خارجی سطح و یا مکان هایی از سقف که زاویه‌دار هستند مورداستفاده قرار می گیرد. این ابزار برای جلوگیری از نفوذ آب استفاده می شود. البته این تنها دلیل استفاده فلاشینگ نیست. با اجرای این قطعه در لبه های سطح وقتی باد شدیدی می وزد، اجازه نمی دهد که ساندویچ پانل سقفی بلند شود و تحت تأثیر باد از جا کنده شود.

 • آبرو:

معمولاً در لبه های خارجی سقف از آبرو استفاده می شود. همان طور که از اسم آن مشخص است برای هدایت آب باران و برف مورداستفاده قرار می گیرد. اگر از آبرو استفاده نشود، آب باران و برف از همه طرف سقف چکه می کند و شاید بر روی قسمتی از سقف باقی بماند که خود باعث ایجاد خسارت می شود.

 • فینیشینگ:

فینیشینگ در لبه های ساندویچ پانل سقفی استفاده می شود. استفاده این وسیله در قسمتی است که پانل به پانل دیگری وصل نمی شود و درواقع انتهای کار است. این ابزار باعث ایجاد زیبایی در سقف نیز می شود.

 • پیچ سرمته دار:

پیچ سرمته دار برای اتصال فلاشینگ، آبرو، فینیشینگ و خود ساندویچ پانل سقفی به زیرسازی انجام‌شده مورداستفاده قرار می گیرد. این پیچ های سرمته دار نیز معمولاً از جنس گالوانیزه یا ماده ضدزنگ است تا خاصیت ضدزنگ بودن ساندویچ پانل سقفی را از بین نبرد.
 •  تیزه سقفی:

 این ابزار خود دارای شیب است و شیب آن با راحتی قابل تنظیم است. این قطعه در لبه های اتصال دو پانل، وقتی پانل ها باهم زاویه‌دارند استفاده می شود. این اتفاق در سقف‌های شیب‌دار می افتد. درواقع جایی که سقف به دو قسمت تقسیم می شود و این دو قسمت باهم زاویه می سازند، استفاده می شود.

همان طور که جنس و کیفیت خود ساندویچ پانل سقفی مهم است، جنس و کیفیت تک‌تک ابزار مورداستفاده نیز مهم و حیاتی است. فرض کنید ساندویچ پانل ها بسیار عالی و مقاوم هستند ولی از پیچ سرمته دار آهنی یا ماده ای که ضدزنگ نیست استفاده شود. پانل ها دچار مشکلی نمی شوند ولی این پیچ ها زنگ‌زده و آب از همین نقطه ها وارد سقف می شود و قارچ و حشرات می توانند در آنجا رشد کنند. دقت شود که یک ابزار بی‌کیفیت می تواند کل کار را زیر سؤال ببرد و مشکلات فراوانی به وجود بیاورد.

سخن پایانی

آموزش نصب انواع ساندویچ پانل را در هشت مرحله برای شما توضیح دادیم. نکات مهم و کاربردی را به تفسیر بیان کردیم. متن را به‌دقت بخوانید و در مرحله اجرا آن ها را با دقت بررسی و اجرا کنید. درصورتی‌که کوچک ترین نکته رعایت نشود، خسارات زیادی متحمل می شوید و زمان زیادی را باید برای تعمیر و تصحیح هدر دهید.
اگر نکته ای یا تجربه ای در مورد نصب ساندویچ پانل دارید در قسمت نظرات برای ما بنویسید و با استفاده از مطالعه دیگر نظرات، از تجربیات دیگران نیز استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *